Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Anne Carson „Autobiografia czerwonego” spotkanie promocyjne

15 lipca 2022 | 18:00 - 19:00

Zapraszamy serdecznie na wspaniale zapowiadające się spotkanie promujące pierwszy tom z serii poetyckiej Wygłosy – „Autobiografia czerwonego” Anne Carson w przekładzie Macieja Topolskiego i z posłowiem Julii Fiedorczuk.
Autobiografia czerwonego jest powieścią-poematem, rozszczelniającą ramy gatunkowe i wyrastającą z praktyki przekładu literackiego, napisaną po Homerze i Stezychorze, po Emily Dickinson i Gertrude Stein – dowcipną, inteligentną, niepowtarzalną.
W spotkaniu weźmie udział tłumacz, poeta, eseista Maciej Topolski, poetka, fotograficzka, doktor nauk humanistycznych Małgorzata Lebda oraz Zuzanna Sala, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
O książce:
Gerion, wrażliwy skrzydlaty chłopiec o czerwonej skórze, zaczyna tworzyć swoją autobiografię, gdy ma pięć lat. Pewnego dnia, już jako zagubiony młodzieniec, natrafia na butnego włóczęgę Heraklesa. Ich spotkanie jest jak wybuch wulkanu.
Istnieje wiele sposobów na opowiedzenie takiej historii – notuje Anne Carson. Jednym z nich jest grecki mit o nieustraszonym herosie oraz jego dwunastu pracach. Innym – stworzony przez poetę Stezychora poemat Gerioneida, opisujący życie skrzydlatego odmieńca, w spokoju doglądającego swej czerwonej trzody i zabitego przez gwałtownego grabieżcę, wysłannika cywilizacji. Carson sięga do antycznych historii, by opowiedzieć je na nowo: to zdumiewająco obrazowa i zarazem erudycyjna książka o zwyczajnej, po ludzku zwyczajnej, źle wybranej miłości, ale też refleksja o byciu innym.

Szczegóły

Data:
15 lipca 2022
Godzina:
18:00 - 19:00
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://fb.me/e/2zbDkCvhu

Miejsce wydarzenia

De Revolutionibus Books
Bracka 14
Kraków,
+ Google Map