- To wydarzenie minęło.
Czas we Wszechświecie: fizyka, filozofia i… literaturoznawstwo, Łukasz Lamża
27 września 2018 | 18:00
Pytanie o naturę czasu to klasyka filozofii. Od czasu powstania kosmologii fizycznej, czyli naukowego badania Kosmosu, pojawiło się parę dodatkowych pytań i kilka ciekawych odpowiedzi. Na wykładzie omówię kilka najważniejszych właściwości czasu, przede wszystkim:
- niemożliwość jego zadowalającego zdefiniowania;
- jego odwracalność w małej skali i nieodwracalność w dużej skali;
- ślady jego istnienia w Kosmosie.
Inaczej mówiąc, spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy jeden metr różni się tak naprawdę istotnie od jednej sekundy?
- Dlaczego pół sekundy nagrania z turnieju bilardowego można puścić od tyłu i nikt się nie zorientuje, ale pół minuty już nie?
- Po czym poznać, że czas jest dla Wszechświata czymś więcej niż tylko parametrem porządkującym, a przeszłość znacząco różni się od przyszłości?
Łukasz Lamża – filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”. Autor książek, m.in.: „Przekrój przez Wszechświat” (CC Press, 2014), „Wszechświat krok po kroku” (CC Press, 2017). Strona publiczna: http://facebook.com/co.robi.lukasz.lamza.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.