Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Julian Kornhauser „Krytyka zebrana” (tom I i II)

11 marca 2020 | 18:00 - 20:00

Zapraszamy na spotkanie promujące dwutomową edycję „Krytyki zebranej” Juliana Kornhausera z udziałem redaktorów publikacji, Adriana Glenia i Jakuba Kornhausera, z którymi porozmawia Marek Olszewski.

Na blisko 1500 stronach znajdują się wydania sześciu książek krytycznoliterackich Juliana Kornhausera (w tym esejów jego autorstwa ze „Świata nie przedstawionego”), uzupełnione ponad 140 tekstami, które nie ukazały się w wydaniach książkowych, a zostały odnalezione na podstawie dostępnych bibliografii narodowych oraz informacji wydobytych z domowego archiwum poety. Kornhausera-krytyka interesowała nowa poezja, życie literackie, recenzował tomy autorów uznanych i spoza mainstreamu, pisywał pamflety i wdawał się w ostre polemiki, tworzył własne kanony i antykanony, analizował przekłady literatur byłej Jugosławii na polski i programy studiów polonistycznych. Był, i nadal jest, wpływowym komentatorem nowych tendencji w literaturze, to wbijając szpile koryfeuszom rewolucji, to okazując empatię pisarzom zapoznanym. Dwa tomy „Krytyki zebranej” wydało poznańskie wydawnictwo WBPiCAK jako kontynuację dzieł zebranych Juliana Kornhausera. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Seryjni Poeci.

Julian Kornhauser (1946) – poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, tłumacz, slawista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, emerytowany pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Nowej Fali w literaturze polskiej, współautor Świata nie przedstawionego (1974, razem z Adamem Zagajewskim), książki-manifestu Pokolenia ‘68. Współtwórca grupy poetyckiej Teraz. Jego wydany poza zasięgiem cenzury tom wierszy Zabójstwo był jednym z pierwszych polskich samizdatów. W 1975 roku podpisał „List 59” przeciwko zmianom w konstytucji PRL wprowadzającym zapisy o kierowniczej roli partii i sojuszu z ZSRR. W stanie wojennym krótko internowany. Wydał kilkanaście tomów wierszy (ostatnio Origami, 2007 oraz wybór wierszy Tylko błędy są żywe, 2015), trzy powieści (ostatnio Dom, sen i gry dziecięce. Opowieść sentymentalna, 1995), wiele monografii krytyczno- i historycznoliterackich oraz tomów szkiców (ostatnio Poezja i codzienność, 2003), kilka książek z przekładami chorwackiej, serbskiej i bośniackiej poezji (ostatnio Lament nad Sarajewem. Siedmiu poetów z Bośni: Antologia poezji bośniackiej, 1996) oraz dwa tomy wierszy dla dzieci. W latach 80. współtworzył periodyki „Pismo” i „NaGłos”. W latach 90. i 2000. publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” i „Dzienniku Polska-Europa-Świat”. Członek redakcji „Kwartalnika Artystycznego”. Członek kilku komisji PAN i PAU, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN w latach 2000-2010. W latach 2006-2013 juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Europejskiej Nagrody Poetyckiej (1989), Nagrody Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1997), Nagrody Orła Karskiego (2015) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2016). Mieszka w Krakowie. W WBPiCAK ukazały się: wybór wierszy Juliana Kornhausera Tylko błędy są żywe (2015), Wiersze zebrane (2016), antologia szkiców o poecie Rzeczy do nazwania. Wokół Kornhausera (2016) oraz Proza zebrana (2017)

Details

Date:
11 marca 2020
Time:
18:00 - 20:00
Event Category: