Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

KONTENT na Nocy Poezji / “Różaglon” Matwiejczuka / #14 numer

10. października | 16:00 - 17:45

W ramach Nocy Poezji zapraszamy w tym roku na dwa wydarzenia z KONTENTEM!
Uwaga! Obowiązuje limit miejsc: maksymalnie 20 osób. Zapisy: ksiegarnia@derevolutionibus.pl
O godzinie 16:00 premierowe spotkanie z Filipem Matwiejczukiem, autorem książki poetyckiej “Różaglon” wydanej nakładem wydawnictwa KONTENT.
O autorze: Filip Matwiejczuk – w kontakcie osobistym dość szybko wypowiada dużo słów silnie naznaczonych skomplikowaną treścią i znaczeniami (trzeba się trochę wysilić, by nadążyć). Urodzony i wychowany w Mrągowie.
“Na marginesie debiutu Filipa Matwiejczuka pragnę wspomnieć o trzech – z całego ich morza – cechach atrakcyjnej, według mnie, poezji, która – przy okazji – triumfuje w “Różyglonie”. Nic nie brakowało, żebym nasz tytuł odmienił: “Różaglonie” albo “Różyglon”; lektura dalszej części tomu odznacza się obfitością równie amfiladowych objawień. Pleśnieją w słoikach możliwych realizacji naszej mowy powidła, tfu, prawidła, a nam trudno i darmo przerwać wyliczankę między trzema postaciami narzędnika, hum? Następne świetne słowo to „złączka” oraz sama złączka jako rzecz, będąca i jednym, i drugim, które ze sobą łączy, ponieważ cenna literatura nie ma pretensji do jednoznaczności, nawet pomimo 1) zachowania właściwego konturu składniowego, 2) zrealizowania i tych kanonicznych, i lokalnie homologowanych znaczeń słów. Nie mam tu na myśli jakiegoś szczególnego rodzaju niejednoznaczności, prostokąta oświeceniowej bajki czy niewykonalności symbolu, a fundamentalną niejednoznaczność samej mowy przekazywanej od jednej rodziny zastępczej porównania do drugiej – i tak w nieskończoność. Ale dodajmy jeszcze jeden aspekt niejednoznaczności i odróżnijmy dwa typy wypowiedzi, nie podejmując wątku ich kompetencji – to znaczy tego, czy wypowiedź do końca, czy może nie do końca rozumie samą siebie”.
Piotr Janicki
Spotkanie z Filipem Matwiejczukiem poprowadzi Łukasz Żurek.
***
O 17:00 zapraszamy na premierę #14 numeru kwartalnika KONTENT.
W programie oprócz prezentacji numeru, czytania nowy tekstów takich autorów jak:
Tomasz Bąk
Michał Mytnik
Agata Puwalska
***
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Projekt realizowany w ramach marki “Krakowskie Noce – Noc Poezji”
NOC POEZJI 2020.
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej
Kraków.

Szczegóły

Data:
10. października
Czas:
16:00 - 17:45
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

De Revolutionibus Books&Cafe
Bracka 14
Kraków, Polska