- This event has passed.
„Ludzkie, niezbyt ludzkie. Collage filozoficzny”. Premiera książki Grzegorza Sowinskiego
28 października 2020 | 17:00 - 18:30
Zapraszamy na spotkanie, które rozpocznie wykład prof. Pawła Pieniążka “O nihilologii w tekstach Grzegorza Sowinskiego”.
Opus posthumum Sowinskiego, „Ludzkie, niezbyt ludzkie. Collage filozoficzny”, jak w soczewce oddaje charakter jego aktywności przekładowo-filozoficznej, jest niejako jego pełnym i ostatecznym scaleniem siebie w pośmiertnym dziele, a zarazem jego filozoficzno światopoglądowym credo oraz przesłaniem. (…) Sowinski tłumaczy (…) autorów mu najbliższych, tych zatem, którzy filozoficznie go uformowali i których, zwłaszcza Nietzschego, systematycznie przekładał – stał się tłumaczem rozpoznawalnym w kraju właśnie za sprawą przekładów dzieł Nietzschego. Przełożył większość jego dzieł opublikowanych. (Fragment przedmowy prof. Pawła Pieniążka)
O wykładzie prof. Pawła Pieniążka: Grzegorz Sowinski znany jest przede wszystkim jako znakomity tłumacz literatury filozoficznej, zwłaszcza dzieł Nietzschego – tłumaczył dla chleba, ale i z pasji, która w znacznej mierze wyjaśnia dobór translatorskiej materii. I właśnie ta pasja odsyła nas do jego nietuzinkowej, interesującej, a i też tajemniczej osobowości intelektualnej. W jej centrum znajdziemy filozoficzny światopogląd Sowinskiego – nihilologię przenikniętą dogłębnym pesymizmem metafizyczno-egzystencjalnym, też kulturowym. Jej właśnie warto poświęcić większość uwagi, wszak promieniuje ona na całą jego aktywność, wyjaśnia Sowinskiego pasję, zainteresowania i filozoficzny temperament.
dr hab. prof. UŁ Paweł Pieniążek – specjalizuje się we współczesnej filozofii niemieckiej i francuskiej, zwłaszcza w filozofii Nietzschego. Praca doktorska poświęcona była filozofii Levinasa („Ja Nieskończoność – Inny w Emmanuela Levinasa filozofia transcendencji”), praca habilitacyjna współczesnym francuskim
interpretacjom filozofii Nietzschego („Nietzsche i nowoczesność. Z dziejów poststrukturalistycznej recepcji Nietzschego”).
interpretacjom filozofii Nietzschego („Nietzsche i nowoczesność. Z dziejów poststrukturalistycznej recepcji Nietzschego”).
Spotkanie będzie transmitowane na kanale Facebook a także udostępnione na kanale YouTube De Revolutionibus.
Do uczestnictwa w spotkaniu w księgarni obowiązują zapisy pod adresem ksiegarnia@derevolutionibus.pl.
Podczas uczestnictwa w spotkaniu obowiązuje zakrywanie ust i nosa.