Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Luxtorpedą w nowoczesność: Borowik, Jarząbek, Woynarowski

12 grudnia 2018 | 18:00 - 21:00

Zapraszamy na spotkanie z autorami tekstów najnowszego numeru Autoportretu (Nr 3/2018 „Narracje architektury dwudziestolecia”): Anetą Borowik, Marcinem Jarząbkiem i Jakubem Woynarowskim. Porozmawiamy o znaczeniu nowoczesności w dwudziestoleciu międzywojennemu w kontekście śląskiego modernizmu, mitologii przedwojennego kolejnictwa oraz Stalowej Woli i Centralnego Okręgu Przemysłowego – największej po Gdyni inwestycji II RP.

Więcej informacji o numerze Autoportretu: https://bit.ly/2QhmOxp

Spotkanie poprowadzi Dorota Jędruch.

ANETA BOROWIK – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce (2008). Pełniła funkcję ekspercką w ramach współpracy ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem w Katowicach, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Regionalnym Instytutem Dziedzictwa w Katowicach oraz Komitetem nagrody Europa Nostra. Prowadzi działalność w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego Członkini Komisji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddział w Katowicach, Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Autorka kilkudziesięciu publikacji w tym dwóch książek oraz kilkudziesięciu artykułów i rozdziałów w monografiach naukowych. Obecnie pracuje na stanowisku Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

MARCIN JARZĄBEK – pracuje w Zakładzie Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ, napisał książkę Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego (Kraków 2017), jest też współautorem Dziejów kolei w Polsce (Rybnik 2012). Prócz kolei zajmuje się historią społeczną i kulturową 2 poł XIX w. i 1 poł. XX w., a w szczególności I wojną światową oraz jej weteranami i pamięcią o niej.

DOROTA JĘDRUCH – wykładowczyni historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się architekturą nowoczesną (szczególnie w jej aspekcie społecznym) i sztuką współczesną; autorka pracy doktorskiej na temat trzech modeli społecznej architektury francuskiej w XX w. reprezentowanych przez Le Corbusiera, Émile’a Aillauda i Ricarda Bofilla. Kuratorka wystaw. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury.

JAKUB WOYNAROWSKI – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Grafik, twórca komiksów, artbooków, filmów, instalacji. Inicjator działań site-specific w przestrzeni publicznej. Niezależny kurator; współtwórca projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Laureat Paszportu Polityki (2014).

Szczegóły

Data:
12 grudnia 2018
Godzina:
18:00 - 21:00