
- To wydarzenie minęło.
Marcin Napiórkowski: Nauka i pseudonauka w wojnie na metafory
17 grudnia 2018 | 18:00 - 20:00

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Dialog: Humanistyka Otwarta”. Marcin Napiórkowski wygłosi wykład pod tytułem „Nauka i pseudonauka w wojnie na metafory”
➡ Kiedy ostatni raz poważnie zastanawiali się państwo nad metaforami? ⬅
Bardzo możliwe, że gdzieś na lekcji polskiego, przy okazji wymuszonej interpretacji jakiegoś nieszczęsnego wiersza. Sztuka budowania i interpretowania metafor wydaje się jednym z najbardziej zbędnych i wydumanych elementów szkolnego programu, pozbawionym jakiegokolwiek przełożenia na rzeczywiste problemy świata. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości metafory są wszechobecne, wywierając przemożny wpływ na politykę, wybory konsumenckie, a także, co może się wydać zaskakujące, na naukę i jej złą siostrę bliźniaczkę, jaką jest pseudonauka.
Napięcie między nauką i pseudonauką opisywać można z wielu perspektyw. U jego źródeł leży kryzys zaufania, trudności w oswojeniu błyskawicznego postępu czy komunikacyjne problemy uniwersytetów albo służby zdrowia. Badania nad społecznym funkcjonowaniem pseudonauki pokazują jednak, że jednym z kluczowych pól walki mogą się okazać metafory. Nauka (jak większość domen ludzkiej działalności) jest od nich uzależniona. Pseudonauka pasożytuje na nauce, podkradając jej metafory i dokonując na nich serii niepokojących przekształceń.
dr hab. Marcin Napiórkowski jest semiotykiem kultury, zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Publicysta m.in. „Tygodnika Powszechnego”, autor książek „Mitologia współczesna”, „Władza wyobraźni” i „Powstanie umarłych” oraz bloga mitologiawspolczesna.pl.
Projekt finansowany jest w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2016-2019″