Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Marianny, posełki, robotnice i służące – kobiety w polskim non-fiction ostatnich lat.

25. września | 18:00 - 19:30

Marianny, posełki, robotnice i służące – kobiety w polskim non-fiction ostatnich lat.
Spotkanie poświęcone będzie kobiecym opowieściom niefikcjonalnym, źródłom ich popularności, nurtom i poziomom, w jakich funkcjonują. Jak dzisiaj pisze się o kobietach, jakie bohaterki najczęściej się wybiera, co nam mówi o przeszłości opowieść kobieca? Czym różnią się te historie od reportaży o robotnikach i politykach-mężczyznach?
Kim są bohaterki najnowszych reportaży i biografii kobiecych? Do jakiego stopnia ich przedstawienie wiąże się ze wzmacniającymi się nurtami feministycznymi, a do jakiego ich przedstawienie reprodukuje wzorce męskiej opowieści? Jak współczesne problemy społeczne rzutują na sposób ich opisywania?
Gościem spotkania będzie Agnieszka Mrozik, badaczka ruchu kobiecego związana z IBL PAN, autorka głośnej książki „Akuszerki transformacji. Kobiety, literatura i władza w Polsce po 1989 roku”, członkini Zespołu „Archiwum Kobiet”.
Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb.
Projekt realizowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Partnerstwo dla książek”.
Na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowy : ksiegarnia@derevolutionibus.pl lub w wiadomości na fb księgarni De Revolutionibus.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube oraz na kanale Facebook.

Szczegóły

Data:
25. września
Czas:
18:00 - 19:30
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

De Revolutionibus Books&Cafe
Bracka 14
Kraków, Polska