- This event has passed.
Największa wolność myśli. Punkty narodzin i śmierci.
13 grudnia 2019 | 18:00 - 19:30
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Największa wolność myśli! Rozmawiamy o książkach, które eksperymentują z wyobraźnią, językiem i formą literacką. Fantazjują i wierzą w cudowność. Zaglądają pod podszewkę codzienności i w głąb jaźni. A przede wszystkim nie boją się burzyć czytelniczych konwencji i przyzwyczajeń.
Spotkanie z Marcinem Mokrym, poetą zdecydowanie eksperymentującym, ale czy nie w dawnym, zbyt ortodoksyjnym stylu? Rozmowa zatem będzie o opóźnieniu, wtórności i wielkiej podatności autora na wpływ, o tym, że świat robi coś poecie, że wiersz coś robi z czytelnikiem, że poeta robi coś ze słów, tylko co? Co właściwie ma się wydarzyć między zapisaną a pustą powierzchnią? Nad to, choć jedynie w odsłuchu fragmentów poematu „Świergot”, będzie też o tym, że dziecko coś robi z rodzicem w oblężonym Sarajewie, na łąkach Potočari, ulicach łódzkiego getta.
Rozmowę z Marcinem Mokrym, poetą, na temat jego ostatniej książki „Świergot” poprowadzi Małgorzata Lebda, poetka.
Marcin Mokry – ur. w 1980 w Gliwicach na Górnym Śląsku. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Śląskim (2006). Autor eksperymentalnego tomu „czytanie. Pisma” (2017), który nagrodzono w XXII Ogólnopolskim Konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi oraz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji w Kutnie (2018). Fragment poematu „Świergot” nagrodzono w V Turnieju Jednego Wiersza im. Tomka Pułki (2019).
Małgorzata Lebda – ur. w 1985, dorastała w Żeleźnikowej Wielkiej w Beskidach. Otrzymała Stypendium im. Stanisława Barańczaka (2017) i Nagrodę Poetycką Orfeusz (2017) za tom Matecznik. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2018) i nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia (2018) za tom Sny uckermärkerów. Doktor nauk humanistycznych. Nauczycielka akademicka. Ultramaratonka i taterniczka. Mieszka w Krakowie.
Spotkanie w ramach cyklu surrealizm/wyobrażenia,
Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu Krakowskie Księgarnie na Medal, współfinansowane z budżetu Miasta Kraków.