Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Premiera książki – Alicja Rosé “morze nocą jest mięśniem serca” Prowadzenie Jan Burnatowski

30 września 2022 | 18:00 - 19:00

Miło nam zaprosić Was na promocję książki Alicji Rosé “morze nocą jest mięśniem serca” ( wyd. PIW).
Spotkanie poprowadzi Jan Burnatowski.
Możemy dźwigać historię na plecach, jak Käthe Kollwitz, napełniać jej ołowiem balony melancholii, jak W.G. Sebald, starać się o niej nie pamiętać, jak Cioran, słyszeć jej nieustające echo, jak Samuel Beckett, albo starać się przyłapać ją in flagranti, jak Tiziano Terzani. Czym była historia dla Ruth Maier, chroniącą się przed Zagładą w Norwegii i odnajdującą tam ukochaną, poetkę Gunvor Hofmo? Jak zapisała się w biografii miłości poetki Edith Södergran do redaktorki Hagar Olsson? Kto pisze o historii, żyje w historii, choć jednocześnie – jak chciała Hannah Arendt – historia wypycha nas naprzód.
A co, jeśli ona/on, wiatr i jeszcze ktoś, po śladach kogo się błąkamy z pytaniem za pytaniem, nie mają żadnej tajemnicy do wyjawienia w słowach? Wiersze Alicji Rosé prowadzą nas na krawędź uskoku między słowami ludzi a nieludzką mową. I słyszą niewypowiedziane, pomiędzy falami.
Krzysztof Czyżewski
Alicja Rosé (on/ona, jej/jego) – poeta, autor książki wierszy „Północ. Przypowieści ”(Znak, 2019). Za ilustracje do książki Magdaleny Tulli „Ten i tamten las” (2017) otrzymała Nagrodę Literacką Warszawy i była nominowana do Międzynarodowej Nagrody IBBY.

Szczegóły

Data:
30 września 2022
Godzina:
18:00 - 19:00