Podróż narzucona, podróż wybrana – spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, fotografem, pisarzem, psychologiem. Co znaczy „oskarżyć Auschwitz”, jak wybrać rolę, by zbierać materiały o II pokoleniu ocalonych z Holocaustu, jak wybrać najbardziej podatny gatunek? Czym dla żydowskiego pisarza jest dzisiaj życie w Polsce i jak tłumaczy się za granicą ze swojego wyboru? Dlaczego jego bohaterowie wyjechali z Polski i dlaczego część nie wyobraża sobie wyjazdu? O tym, czym jest podróż dla żydowskiego autora w na początku XXI wieku, o współczuciu, dziedziczeniu, milczeniu i przezwyciężaniu traumy, opowie Mikołaj Grynberg, autor m. in. „Ocalonych z XX wieku”, „Rejwachu” i „Księgi wyjścia”. Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb. Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) oraz tom opowiadań Rejwach (2016). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Paulina Małochleb - krytyczka i historyczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Projekt współfinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "partnerstwo dla książki" 2019.
Kanadyjska wyprawa do źródeł pamięci – spotkanie z Joanną Gierak Onoszko, autorką „27 śmierci Toby’ego Obeda” ( wyd. Dowody na Istnienie) Joanna Gierak-Onoszko opowie, jak doszło do stworzenia systemu maltretowania dzieci w szkołach z internatem, jak się ten system zwalił i jak w Kanadzie przepracowuje się konflikt pamięci między potomkami osadników i rdzennych plemion, czym jest życie w wielokulturowym Toronto. Czy państwowa machina może wyleczyć prywatną traumę, co dzieje się z rodzinami ocalonych, jak biali kapitalizują kulturę rdzennych plemion, a jednocześnie odsuwają je poza struktury ekonomicznie? I jakie jest w tym miejsce polskiej dziennikarki, czym jest dla niej podróż w poszukiwaniu tematu i jakie miejsce może zająć w spolaryzowanym społeczeństwie przybysz z Europy? Porozmawiamy też o tym, jak pisać, żeby debiut reporterski okazał się prawdziwą petardą. Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb. Joanna Gierak - Onoszko - do 2018 roku dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Publikowała też m.in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie. Magazynie opinii” i w „Non/fiction – nieregularniku reporterskim”. Laureatka nagrody za najlepszy reportaż prasowego na Festiwalu Wrażliwym za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo (2017). Nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o lekarzach i wolontariuszach pomagających uchodźcom w Berlinie (2015). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Zajmuje się bohaterami drugiego planu. 27 śmierci Toby’ego Obeda to jej debiut książkowy, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie. Paulina Małochleb - krytyczka i historyczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Projekt współfinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "partnerstwo dla książki" 2019.
„Instynkt idzie, refleksja wędruje” - rozważania na temat Instynktu Sztuki – to interdyscyplinarne spotkanie naukowe, podczas którego twardogłowi naukowcy zmierzą się z...krakowskimi artystami. Podczas wieczoru dr. Jerzy Luty tłumacz książki Denisa Duttona „Instynkt Sztuki” i kontynuator jego dzieła, rozmawiać będzie z wykładowcami krakowskich uczelni artystycznych (oraz z publicznością) na temat ewolucyjnych uwarunkowań determinujących nasze postrzeganie piękna. Wystawa prac rzeczonych artystów, oraz muzyczna interludia wrocławskiego zespołu postrockowego Tangram zapewni wszystkim przybyłym na to niezwykłe spotkanie niezapomnianych przeżyć, a multimedialny charakter wydarzenia, ewoluować będzie wraz z nim." Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu ogólnopolskiego " Noc księgarń", współfinansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zapraszamy 25 września o godz. 18.00 na spotkanie "Architektura jako metafora". Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Krakowskie księgarnie na medal". W numerze "Architektura/metafora" redakcja Autoportretu przygląda się tym tekstom kultury: filmom, literaturze, fotografii, w których architektura jest nie tylko scenografią, ale pełni także rolę przekaźnika treści dzieła, narzędzia propagandy, symbolizuje utopijne albo dystopijne idee, jest metaforą ludzkiego losu, reprezentacją kontekstu społecznego albo politycznego, odbiciem ducha czasów, przestrzennym zapisem procesów historycznych. 25 września o godz. 18.00 w księgarni De Revolutionibus Dorota Jędruch opowie o obrazie bloków w popularnych serialach w PRL Prowadzenie: Marta Karpińska Dorota Jędruch - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obroniła doktorat, którego tematem były trzy modele społecznej architektury francuskiej w XX wieku reprezentowane przez Le Corbusiera, Émile’a Aillauda i Ricardo Bofilla. Pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Kuratorka wystaw. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. Marta Karpińska - sekretarz redakcji kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Kuratorka wystaw architektonicznych, autorka i redaktorka publikacji na temat architektury nowoczesnej i współczesnej. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. "Wydarzenie jest częścią projektu Fundacja Miasto Literatury " Krakowskie księgarnie na medal" dofinansowanego ze środków Miasta Kraków".
Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Michałem Zabłockim autorem książki "To nie jest raj. Szkice o współczesnych Czechach" w prowadzeniu Anny Maślanki. Nie ma czegoś takiego jak czeskie hygge. Większość powszechnych w Polsce opinii o Czechach to mity, a Republika Czeska jest krajem, którego zupełnie nie znamy. Czechy, mimo że bardzo bliskie geograficznie i kulturowo, Polakom wciąż pozostają obce. Polska czechofilia jest powierzchowna - bazuje na weekendowych wypadach na piwo do Pragi i odłamkach kultury popularnej, docierającej w postaci kreskówek o Rumcajsie i kreciku, serialu o Arabeli, Przygód dobrego wojaka Szwejka Jaroslava Haska, uwielbienia dla Karela Gotta i Heleny Vondračkovej czy piosenki o Joinie z bain. Jest tylko wyobrażeniem o doskonałości i sukcesach naszych południowych sąsiadów, opartym na nieznajomości czeskiej historii i rzeczywistości. Tymczasem zasem Czechy wcale nie są rajem. To obszar dotknięty przez transformację ustrojową równie mocno jak pozostałe kraje Europy Środkowej i jedno z najbardziej skorumpowanych państw regionu; kraj mocno uprzemysłowiony, przez to ogromnie zniszczony i zanieczyszczony. To mroczny świat likwidowanych kopalń Mosteckiego Zagłębia Węglowego, konfliktów etnicznych "białych" z Romami, różnej maści prawicowych ekstremistów, bezrobocia, sporów o działki pod budowę autostrad, kłótni i chamstwa polityków, braku poszanowania wartości, codziennej małostkowości, interesowności, obojętności na sprawy innych. Życie w tym kraju jest równie banalne, monotonne i doskwierające jak wszędzie indziej. "Czechy odkryte przez Michała Zabłockiego są inne niż te, które znamy w Polsce z licznych stereotypów: są bardziej mroczne, pogubione, zaniedbane, przepełnione słowiańskim smutkiem i chaosem, lecz jednocześnie bliższe nam w sprawach ludzkich, z czego dotychczas nie zdawaliśmy sobie sprawy." Maciej Jastrzębski Michał Zabłocki - blisko 13 lat pracował jako dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej. W latach 2010 – 2012 był korespondentem PAP w Pradze i Bratysławie. Autor ponad 1500 korespondencji z Czech i ze Słowacji, relacji, artykułów oraz reportaży dla innych mediów, a także wywiadów, między innymi z byłym czeskim prezydentem Václavem Klausem oraz byłą szefową słowackiego rządu Ivetą Radičovą. Z wykształcenia slawista, bohemista i językoznawca, posługujący się biegle kilkoma językami obcymi. Stypendysta Uniwersytetu Turyńskiego oraz absolwent programu studyjnego Departamentu Stanu USA. Zafascynowany Europą Środkową, jej mieszkańcami oraz przemianami zachodzącymi w tym regionie. Anna Maślanka - bohemistka, tłumaczka i recenzentka, którą w świat czeskiej kultury bezpowrotnie wciągnął Bohumil Hrabal. O Czechach i czeskiej literaturze pisze od ośmiu lat na blogu Literackie Skarby Świata Całego. Na tematy okołoczeskie pisała także dla „Przeglądu”, „Gazety Wyborczej” i „Vogue Polska”.