- This event has passed.
Autoportret – przestrzenie nieużytków
27 listopada 2019 | 18:00 - 20:00
27 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie promujące najnowszy numer Autoportretu – Nieużytki.
Dorota Leśniak – Rychlak porozmawia z Cecylią Malik i Kasprem Jakubowskimi o potencjale miejsc bezużytecznych, często zaniedbanych, pozostawionych samym sobie.
Autoportret publikuje po raz pierwszy polskie tłumaczenie „Manifestu trzeciego krajobrazu” Gillesa Clementa. Francuski architekt krajobrazu wskazuje na głębokie znaczenie takich terenów jako źródeł różnorodności biologicznej. W centrum uwagi znalazły się: przestrzenie z definicji nie dziewicze, gdyż naznaczone śladami ludzkiej działalności, a jednak leżące na uboczu, zapomniane i najczęściej niedostrzegane, wręcz niewidzialne. Ich niewidoczność nie wynika z tego, że leżą gdzieś daleko. Mogą wprawdzie znajdować się poza miastem, ale występują też na przedmieściach lub w samym mieście. Nieużytki mogą być rozległe, lecz nieużytkiem jest również zakurzona wysepka czy pas zieleni pośrodku jezdni albo zapomniany skwerek, o który nikt nie dba. Nie są to miejsca puste, bo różne mniej lub bardziej przypadkowe obiekty i przedmioty występują w ich obrębie, nie są też pozbawione obecności ludzkiej. Z punktu widzenia tradycyjnego projektowania są one bezużyteczne, dlatego redakcja Autoportretu uznała, że słowo „nieużytki” najlepiej będzie oddawać koncepcję numeru. Temat powstał z przekonania, że to właśnie „bezużyteczność” takich obszarów stanowi wartość.
Kasper Jakubowski – dr inż. architekt krajobrazu, pomysłodawca, współtwórca i prezes Fundacji Dzieci w Naturę zajmującej się edukacją ekologiczną w miastach. Zaangażowany w ochronę terenów zieleni w Krakowie i rozwój nowoczesnej edukacji ekologicznej. Wiceprzewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska
Cecylia Malik – artystka i aktywistka, absolwentka krakowskiej ASP oraz podyplomowych studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka projektów Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula (Galeria Zderzak), 365 Drzew, 6 Rzek, Obrazy z Lasu Łęgowego, Warkocze Białki, Matki Polki na wyrębie i Siostry rzeki. Wspólnie z siostrą Justyną Koeke zrealizowała projekty Modraszek Kolektyw i Ul. Smoleńsk 22/8. Za realizację projektu 365 Drzew została nagrodzona tytułem Kulturystki roku 2010 (nagroda Programu 3 Polskiego Radia). W roku 2012 Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dorota Leśniak-Rychlak – redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”, współzałożycielka i prezeska fundacji Instytutu Architektury. Kuratorka i współkuratorka wystaw architektonicznych w Muzeum Narodowym w Krakowie, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Redaktorka książek poświęconych architekturze: Petera Zumthora, Juhaniego Pallasmy, Tima Ingolda, a także współredaktorka publikacji Teksty modernizmu. Antologia polskiej teorii i krytyki architektonicznej 1918-1981 (Instytut Architektury: Kraków 2018)
Wydarzenie jest częścią projektu Fundacja Miasto Literatury „Krakowskie księgarnie na medal” dofinansowanego ze środków Miasta Kraków”.