- This event has passed.
Polska historia tużpowojenna
7 września 2020 | 18:00 - 19:00
Polska historia tużpowojenna – biała plama czy przestrzeń zagarnięta?
Właściwie niewiele wiemy o polskiej historii tużpowojennej – kolejne ideologie zajmują tę przestrzeń, zapisując ją swoimi znaczeniami. W PRL-u mówiono o walce z „zaplutym karłem reakcji” i o budowaniu socjalizmu. Dzisiaj pamięta się głównie powstanie warszawskie i żołnierzy wyklętych. A jak wyglądało prawdziwe życie, co z wędrówką ludów, która odbywała się wtedy na całym kontynencie Jak to się stało, że z Polski zniknęli Żydzi i Niemcy, co z przesiedleniem Łemków? Kim byli wielcy bohaterowie tego okresu i dlaczego dzisiaj nikt nie pamięta ich nazwisk? Czy historia tego okresu ma wymiar wyłącznie polityczny? Jak można na nią popatrzeć bez uprzedzeń i ideologii? Jak dzisiaj opisujemy historię końca wojny w gatunkach niefikcjonalnych, reportażach i rozmowach, o czym mówią świadkowie i dokumenty?
Na te tematy będzie rozmawiać z Magdaleną Grzebałkowską, autorką „1945. Wojna i pokój” oraz Marcinem Zarembą, autorem książki „Wielka trwoga. Polska 1944-1947”. Spotkanie prowadzi Paulina Małochleb.
Spotkanie będzie transmitowanie na żywo.
Na spotkanie obowiązują zapisy pod adresem ksiegarnia@derevolutionibus.pl
Uczestnicy podczas spotkania muszą cały czas mieć nałożoną maseczkę za twarz oraz usta.
Uczestnik spotkania jest zobowiązany złożyć deklarację pisemną przy wejściu na imprezę lub wcześniej drogą online, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym.
Wydarzenie dofinansowane przez Minsterstwo Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego.