Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Premiera powieści Macieja Piotra Prusa pt. “Wyspa i inni ludzie”.

4 grudnia 2020 | 18:00 - 19:00

Kraków Miasto Literatury Unesco,
De Revolutionibus Books& Cafe oraz Wydawnictwo Ha!art zapraszają na premierę powieści Macieja Piotra Prusa pt. “Wyspa i inni ludzie”. Spotkanie z Autorem poprowadzi Georgina Gryboś.
Zapraszamy na transmisję z księgarni De Revolutionibus Books&Cafe. Transmisja będzie dostępna na kanałach księgarni, wydawnictwa oraz KMLU. W trakcie spotkania zachęcamy do zadawania pytań do Autora.
[O KSIĄŻCE]
Kiedy na pewnej śródziemnomorskiej wyspie nagle pojawia się niezidentyfikowane stworzenie, które zaczyna niszczyć uprawy, w mieszkańcach tej zamkniętej enklawy odzywają się tłumione dotąd lęki, pragnienia i przyzwyczajenia. Wyspa jako miejsce akcji jest tu tylko pretekstem, aby oddać skomplikowane relacje międzyludzkie, specyficzną atmosferę zamknięcia i ograniczenia, ale także przyjrzeć się społeczeństwu jak w soczewce. To historia brutalnie realistyczna i do bólu rzeczywista, choć zanurzona w pozornie łagodnym śródziemnomorskim klimacie i owiana łagodną bryzą od morza.
[OPINIE O KSIĄŻCE]
***
Czytałam książkę Macieja Piotra Prusa w czasie pandemii, oczarowana pierwszymi stronami, które koiły moją tęsknotę za Dalmacją i jeszcze bardziej zachwycona, kiedy ten sielski obraz ulegał postępującej dezintegracji. Prusowi udała się rzecz niezwykła – stworzył powieść utrzymaną w klimacie nieznanej w Polsce prozy insularnej. Autor zamknął na tytułowej wyspie rzadko spotykaną w polskiej prozie galerię postaci – jednocześnie wyjątkowych i głęboko zwyczajnych, targanych przedziwnymi porywami i spokojnych w swoim szaleństwie. Prus – podobnie jak Tomasz More, Wiliam Golding czy islandzka autorka Sigríður Hagalín Björnsdóttir wybiera wyspę, aby przeprowadzić na jej mieszkańcach swoisty eksperyment. To opowieść o specyficznej przestrzeni, ale przede wszystkim sposobie, w jaki wpływa na ludzi. [Aleksandra Wojtaszek]
***
Kanwą tej książki jest prawdziwa historia, która wydarzyła się na adriatyckiej wyspie Molat w Północnej Dalmacji. Usłyszałem ją bawiąc tam kiedyś, a później na półwyspie Pelješac w Dalmacji Południowej opowiedziałem ją autorowi niniejszego dzieła. Nie mogło stać się lepiej. Była opowieść, a teraz, dzięki Maćkowi Prusowi, jest znakomita literatura. [Robert Makłowicz]
[FRAGMENT]
– Może też wejść w krowę – mówił Bojan – Właściwie – w każde zwierzę. Najczęściej wchodzi jednak w wilka i lisa. Nie zawsze jest groźne, można nawet powiedzieć, że najgroźniejsze to jest w człowieku. Tak, że jak wejdzie w człowieka, to najstraszniejsze. To diabeł, zły duch – ale można go powstrzymać. Tego jednak nie może zrobić byle kto, to musi być albo dziewica, albo fachowiec…
[O AUTORZE]
Maciej Piotr Prus – dziennikarz, literat, animator kultury. Był redaktorem wychodzącego w latach osiemdziesiątych poza cenzurą periodyku „Bez Dekretu”, redaktorem wydawanego w Paryżu miesięcznika „Kontakt”, zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Playboy” i miesięcznika „Max”, redaktorem naczelnym tygodnika „Przekrój”. Opublikował tomy poezji Zacieranie śladów (1978), Czy ktoś o nie pytał? (1996) oraz prozę Błędnik (2003), Kukły, Wyznania właściciela klubu Piękny Pies (2009) i Przyduchę (2017). Mieszka w Krakowie.
[ZAKUP KSIĄŻKI]
Księgarnia De Revolutionibus oferuje także sprzedaż egzemplarzy powieści Macieja Piotra Prusa podpisanych przez Autora “na wynos”. Zachęcamy do skorzystania z tej okazji.
Książkę można także zakupić w sklepie internetowym wydawnictwa Ha!art https://bit.ly/3ff7jA7 oraz w dystrybucji w całym kraju. Książka będzie dostępna po 23 listopada 2020.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe ze środków Gminy Miejskiej Kraków