Podróż na odwyrtkę. Rozmowa z Filipem Springerem.

Filip Springer, który komunikacją publiczną przemierzył większą część Polski, wyrusza do Skandynawii. Ale znów idzie pod włos oczekiwaniom, bo w epoce, gdy wszyscy zachwycają się skandynawskim stylem życia i wartościami społecznymi, decyduje się poskrobać powłokę tego pięknego życia i zobaczyć, co kryje się pod spodem. Pokazuje polskim czytelnikom, spragnionym opowieści o ładzie, jakie są wady budowania owego ładu, jakie koszty ponosi społeczeństwo pragnące uniformizacji i porządku. Springer robi zatem znów to, do czego nas przyzwyczaił: odwraca porządek, zagląda w ciemne kąty, które ludzie zawsze chcą ukryć. Mówi: sprawdzam. Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb. Filip Springer (ur.1982) - pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek ,m.in. "Miedzianka. Historia znikania", "Wanna z kolumnadą", "13 pięter, Miasto Archipelag", "Źle urodzone". Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. Paulina Małochleb - krytyczka literatury. Sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Autorka książki „Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej w perspektywie pamięci kulturowej”. Pisze dla "Fa-artu", "Nowych Książek", "Odry", „Polonistyki”, „Polityki”, "Twórczości", "Znaku". Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów 2014 i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2017. Prowadzi blog ksiazkinaostro.pl. Wydarzenie realizowane w ramach budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z projektu " Partnerstwo dla książki". Wydarzenie będzie transmitowane na żywo.

Debata o „Chrześcijaństwie” Leszka Kołakowskiego

Czym jest chrześcijaństwo dziś i dlaczego wybitny współczesny filozof, który pozostawał poza Kościołem, właśnie temu tematowi poświęcił kilkadziesiąt lat? Czy gdyby każdy człowiek postępował po chrześcijańsku, potrzebny byłby Dekalog? Czy żyjemy już w po-chrześcijańskim czasie? Zapraszamy na debatę towarzyszącą premierze książki "Chrześcijaństwo" Leszka Kołakowskiego (Wydawnictwo Znak). 16 stycznia godz. 18.00, De Revolutionibus Books&Cafe (ul. Bracka 14, Kraków). To zbiór najważniejszych tekstów jednego z największych autorytetów naszych czasów o religii, którą uważał za „fundament naszej kultury”. W rozmowie wezmą udział: dr Hubert Czyżewski - autor opracowania tomu. Historyk filozofii, absolwent historii na King's College London, obronił doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim. Stały współpracownik tygodnika „Kultura Liberalna". dr hab. Piotr Sikora - filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara” w "Tygodniku Powszechnym". Profesor w Akademii Ignatianum w Krakowie. Współpracownik "The Elijah Interfaith Institute" w Jerozolimie. Członek Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej związanej z Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej przy klasztorze Benedyktynów w Lubiniu. Spotkanie poprowadzi Michał Jędrzejek - doktorant w Instytucie Filozofii UJ oraz w Akademii Artes Liberales, redaktor miesięcznika „Znak”. Więcej informacji o książce: https://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Chrzescijanstwo/8866 Patron spotkania: Copernicus Center.

KONTENT x Premiera #11 x STYKI

Drodzy i szanowni, już tradycyjnie zapraszamy Was na premierę jedenastego numeru KONTENTu! Będzie się dużo działo, bo w ramach prezentacji nowego numeru, oprócz STYKÓW, odbędzie się też Turniej Jednego Wiersza im. Tomka Pułki (w miejsce tradycyjnego after party). Gościć nas będzie jak zawsze niezastąpione De Revolutionibus Books&Cafe! STYKI to mini-spotkania autorskie, podczas których autorzy i autorki publikujący w KONTENCIE prezentują swoją twórczość oraz rozmawiają z krytykami i krytyczkami, którzy komentowali ich utwory. W ten sposób dociekamy tego, co wydarza się na styku krytyki i literatury. Pary, które spotkają się tym razem w ramach STYKÓW to: Radosław Jurczak i Paweł Kaczmarski Michał Koza i Sonia Nowacka Laura Grad i Adam Partyka Presila Grzymek i Monika Ochędowska A po premierze chodziliśmy na KONTENT Afterparty x Turniej Jednego Wiersza im. Tomka Pułki!

Jankowicz: Dlaczego tak chętnie spoglądamy w lustro?

W wierszu z cyklu „Suita luster” Federico García Lorca napisał, że „żyjemy pod wielkim lustrem”. Zgodziłoby się z nim wielu dwudziestowiecznych pisarzy. Z pewnością Max Jacob, który w jednym z utworów opisuje złudzenia optyczne wywoływane przez lustra. Jorge Luis Borges, w którego tekstach poetyckich i opowiadaniach zwierciadło jest obiektem fascynacji, wywołującym niejednoznaczne reakcje: przyciągającym i zarazem odpychającym, budzącym podziw i potężny lęk. Louis Aragon, który w swej ostatniej – autobiograficznej – powieści pt. „Wyrok śmierci”, opowiada historię człowieka daremnie poszukującego prawdy o sobie w lustrzanych refleksach. Podobne przejawy fascynacji lustrami znajdujemy w twórczości wielu innych pisarek i pisarzy. Jakie są źródła tego zainteresowania? Czym jest zwierciadlane odbicie? W jaki sposób na to pytanie odpowiadali w przeszłości teologowie, filozofowie, artyści, pisarze, ale też katoptrycy? Co nas przyciąga do zwierciadeł i jaki sekret skrywają? Dr Grzegorz Jankowicz jest filozofem literatury, krytykiem, tłumaczem i publicystą. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor działu kultury "Tygodnika Powszechnego", dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Zadanie finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016–2019.

Wolny wybór.Stulecie wierszy 1918-2018.Piotr Śliwiński spotkanie

Spotkanie z Piotrem Śliwińskim będzie poświęcone jego najnowszej książce - antologii stu jeden wierszy wybranych z dorobku ostatniego stulecia polskiej poezji. Co mówi nam książka, będąca, jak pisze jej autor w posłowiu, przedsięwzięciem jednocześnie niemożliwym i koniecznym, na co zwraca uwagę, co przemilcza i gdzie szuka sojuszników? Czy zakres chronologiczny ogranicza jej oddziaływanie, czy przeciwnie, gra na jej korzyść? Czego dowiadujemy się z niej o polskiej poezji? A może raczej o samych wierszach, które wybijają się tu na niepodległość? O najważniejszych, najbardziej uwierających i najdziwniejszych polskich wierszach ostatniego stulecia z Piotrem Śliwińskim porozmawia Jakub Kornhauser. Piotr Śliwiński - profesor literaturoznawstwa z UAM w Poznaniu, krytyk i badacz literatury, jeden z najlepszych znawców polskiej poezji dwudziestego wieku i najnowszej, autor wielu książek, opracowań i artykułów, twórca i kurator festiwalu Poznań Poetów, przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej, juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, redaktor "Polonistyki" i "Poznańskich Studiów Polonistycznych", od lat czołowy badacz i komentator najnowszych zjawisk w polskiej literaturze. Jakub Kornhauser - literaturoznawca, poeta, tłumacz, eseista, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą na UJ, autor i redaktor książek naukowych, poetyckich i eseistycznych, tłumacz literatury awangardowej, redaktor kilku serii wydawniczych.

Obce ciało | Spotkanie z Krzysztofem Koehlerem

Państwowy Instytut Wydawniczy i De Revolutionibus Books&Cafe mają zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie wokół tomu „Obce ciało” Krzysztofa Koehlera. „Obce ciało” to wybór wierszy z lat 1989 – 2019 znakomitego poety, eseisty, historyka literatury, wybitnego znawcy kultury staropolskiej. Krzysztof Koehler to także współredaktor „Brulionu”, autor między innymi ośmiu książek poetyckich, antologii poezji sarmackiej „Słuchaj mię, Sauromatha” (2002), ), rozprawy „Stanisław Orzechowski i dylematy humanizmu renesansowego” (2004), monografii „Piotra Skargi Boży podżegacz” (2012), powieści „Wnuczka Raguela” (2014) a także eseju o kulturze i cywilizacji staropolskiej „Palus sarmatica” (2016). Wybór obejmuje całość twórczości poetyckiej Koehlera, jest pełnym wyborem z ostatnich 30 lat. Spotkanie z Krzysztofem Koehlerem poprowadzi red. Jakub Moroz.

Nauka na Żywo: Czy można złamać prawa fizyki?

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Nauka Na Żywo! Tym razem zastanowimy się, czy można złamać prawa fizyki 🖤🖤 Każdy zapewne kiedyś przekonał się boleśnie, że próby złamania praw fizyki nie kończą się dobrze. Ale czym właściwie są owe "prawa fizyki" i czy mogły być inne? 🖤🖤 Historia nauki pokazuje, że pozornie niewzruszone zasady mogą się okazać szczególnym przypadkiem ogólniejszego "kodeksu". 🖤🖤 Czy zatem istnieją ostateczne, niepodważalne, prawa fizyki? Dr Michał Eckstein jest fizykiem matematycznym, pracuje w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i bliski współpracownik ks. prof. Michała Hellera. Jego zainteresowania badawcze sięgają od abstrakcyjnej algebry i geometrii nieprzemiennej po fizykę kwantową i Ogólną Teorię Względności. Współautor książki "Spectral Action in Noncommutative Geometry" "Nauka na żywo" – zadanie finansowane w ramach umowy 761/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Czyżewski: Hamleci polskiego marksizmu

Zapraszamy na wykład z cyklu "Dialog": Hamleci polskiego marksizmu. Warszawska Szkoła Historii Idei przedstawiony przez dr. Huberta Czyżewskiego 👉 Po klęsce postalinowskiej Odwilży i rozczarowaniu marksizmem, lewicowi intelektualiści w Polsce musieli znaleźć nową formułę uprawiania filozofii. 👉 W przeciwieństwie do innych krajów bloku wschodniego, Leszek Kołakowski, Bronisław Baczko, Jerzy Szacki, Andrzej Walicki i inni bardzo szybko porzucili nadzieję na możliwość zreformowania socjalizmu. 👉 Zamiast tego zwrócili się ku historii idei i to w badaniu przeszłości, a nie w bieżącej polityce, próbowali znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania filozofii. Doktor Hubert Czyżewski jest historykiem filozofii. Stały współpracownik tygodnika „Kultura Liberalna”. Redaktor zbioru esejów Leszka Kołakowskiego „Chrześcijaństwo” (2019), współpracownik Centrum Kopernika. Zadanie finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016–2019.

Lamża: Najważniejszy eksperyment mechaniki kwantowej

Zapraszamy na wykład dr Łukasza Lamży pt. "Doświadczenie Macha-Zehndera: najważniejszy eksperyment mechaniki kwantowej" Najsłynniejszym eksperymentem fizyki kwantowej jest chyba doświadczenie z dwiema szczelinami. Aby jednak ujrzeć na własne oczy niektóre najbardziej niezwykłe właściwości świata kwantów, trzeba pobawić się trochę laserami, płytkami światłodzielącymi i lustrami. Zapraszamy na opowieść o doświadczeniu, które stawia pod znakiem zapytania to, co myślimy o rzeczywistości. Dr Łukasz Lamża jest filozofem przyrody, tłumaczem i popularyzatorem nauki. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego". Niedawno nakładem CCPress ukazała się książka napisana przez niego wspólnie Marcinem Łobejko "Co się dzieje w świecie kwantów?".   Wykład jest częścią projektu "Wielkie Pytania na nowo", realizowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego przy współpracy Centrum Kopernika w ramach grantu Templeton Religion Trust.

Umarł mamut,niech żyje mamut! O wskrzeszaniu wymarłych gatunków

Zapraszamy na wykład performatywny Mateusza Chaberskiego. Umarł mamut, niech żyje mamut! O wskrzeszaniu wymarłych gatunków w sztuce i technonaukach. W ostatnich latach mamy do czynienia z rozpowszechnieniem się publikacji popularnonaukowych na temat wymarłych gatunków, szczególnie tych, do których wyginięcia przyczynił się człowiek. Mają one na celu wzbudzić u czytelników uzasadnione poczucie winy i troskę o istniejące jeszcze życie na Ziemi. Tego typu opowieści przysłaniają jednak trwające już niemal 30 lat projekty naukowe zmierzające do wskrzeszenia wymarłych gatunków (de-extinction). Rosyjski geofizyk Siergiej Zimow, na przykład, tworzy na Syberii Park plejstoceński, w którym zamieszkałaby odtworzona za pomocą biotechnologii megafauna, a genetycy molekularni z Uniwersytetu Harvarda pracują nad przywróceniem do życia mamuta włochatego. Wskrzeszanie wymarłych gatunków stało się również impulsem do współpracy naukowców i artystów, o czym świadczy chociażby projekt Ressurecting the Sublime (2019) zmierzający do odtworzenia kwiatów Hibiscadelphus wilderianus porastających niegdyś wulkaniczne wzgórza Hawajów. Czemu służą tego typu projekty? W jaki sposób podważają dotychczasowe sposoby myślenia o tym co naturalne, kulturowe i technologiczne? Wreszcie, co by było, gdyby już stały się rzeczywistością? Mateusz Chaberski Mateusz Chaberski, doktorant w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jego zainteresowania naukowe obejmują badania nad performatywnością, teorię asamblaży, badania nad afektami i studia nad antropocenem. Zastępca Dyrektora Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i redaktor inicjujący. W 2015 roku opublikował książkę „Doświadczenie (syn)estetyczne. Performatywne aspekty przedstawień site-specific” (Kraków: Księgarnia Akademicka). W 2019 roku opublikował książkę „Asamblaże, asamblaże. Doświadczenie w zamglonym antropogenie” (Kraków: Księgarnia Akademicka). Wydarzenie jest pierwszym wykładem z cyklu spotkań organizowanych przez Katedrę Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z księgarnio-kawiarnią De Revolutionibus . W ostatnich latach mamy do czynienia z rozpowszechnieniem się apokaliptycznych wizji przyszłości w wielu sferach kultury. Klimatolodzy i ekolodzy wieszczą rychłą katastrofę ekologiczną i związane z nią cierpienie milionów ludzi; filozofowie, przyglądając się rozpowszechnieniu fake newsów w Internecie, mówią o końcu sfery publicznej; socjologowie i politolodzy zaś, obserwując rosnącą popularność ruchów populistycznych w krajach Zachodu, mówią o końcu demokracji. Czy powszechne dziś przekonanie o zbliżającej się apokalipsie nie obnaża kruchości naszego zaufania do kategorii, którymi opisujemy świat? Czy mierzenie się z kryzysem może stać się impulsem do przemyślenia dotychczasowych sposobów bycia w świecie i utorowania drogi nowym wersjom przyszłości? Proponowany cykl spotkań ma na celu prezentację i krytyczną refleksję nad najnowszymi, scenariuszami przyszłości w naukach, sztukach i kulturze popularnej. Czy obrazy upadku człowieka w kontakcie z technologią, przedstawiane w takich serialach jak Black Mirror, mają rację bytu? Czy wobec kryzysu ekologicznego możemy z całą stanowczością stwierdzić, że jest już „po człowieku”?... Nie chodzi tu jednak wyłącznie o znane z kultury science fiction futurystyczne wizje rozwoju ludzkości, lecz także o rozwijające się współcześnie projekty polityczne, gospodarcze, ekonomiczne i naukowe, które – być może – zrealizują się w przyszłości.