Kalendarz Wydarzenia
P pon.
W wt.
Ś śr.
C czw.
P pt.
S sob.
N niedz.
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
1 wydarzenie,
Dziewięć dni w ścianie” Jakub Kornhauser – spotkanie autorskie
Dziewięć dni w ścianie” Jakub Kornhauser – spotkanie autorskie
Zapraszamy na promocję nowej książki Jakuba Kornhausera "Dziewięć dni w ścianie". Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2016 roku za tom "Drożdżownia" wraca ze zbiorem próz poetyckich. W środku surrealistyczne wizje i magiczna codzienność: charciki, bażanty, funkie, kolorowe diabły, raptory, Lord Buckethead, Skrzatek Gagatek, a nawet latający grzyb z planety Gnu. spotkanie poprowadzi Malwina Mus. Jakub Kornhauser (1984) – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, edytor, literaturoznawca.Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował trzy tomy wierszy, za Drożdżownię (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał monografię Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017), tom esejów Wolność krzepi oraz przekład prozy Gherasima Luki Bierny wampir (oba 2018). Redaktor prowadzący serii wydawniczych „awangarda/rewizje” (Wydawnictwo UJ), „Rumunia Dzisiaj” (Universitas) i „wunderkamera” (Instytut Mikołowski). Redaktor pism „Nowa Dekada Krakowska” i „Romanica Cracoviensia”, były redaktor „Literatury na Świecie”, współpracownik Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Małopolskiego Instytutu Kultury. Tłumaczony na kilkanaście języków. Mieszka w Krakowie.
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
1 wydarzenie,
Justyna Dąbrowska w De Revolutionibus
Justyna Dąbrowska w De Revolutionibus
Justyna Dąbrowska zadaje swoim Mistrzom fundamentalne pytania, o to co w życiu najważniejsze. Robi to w sposób szczególny – pełen szacunku i wrażliwości. Umie słuchać, a rozmówcy to doceniają. Pyta o to skąd czerpią pogodę ducha i witalność, a odpowiedzi układają się w podnoszący na duchu elementarz dobrego życia. Hanna Krall pisała spieszmy się mądrze żyć, zdają się mówić bohaterowie książki Justyny Dąbrowskiej, wśród których są: Kazimierz Kutz, Danuta Szaflarska, Henry Z. Lothane, Magdalena Fikus, , Joanna Gomułka, Andrzej Mencwel, Edward Pałłasz, Karol Modzelewski, Zofia Rosińska, Zygmunt Bauman, Aleksandra Jasińska-Kania, Irena Hausmanowa, Tadeusz Dominik, Danuta Cirlić-Straszyńska, Ryszard Horowitz, Michał Głowiński, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Andrzej Strumiłło, Hanna Świda-Ziemba, Tadeusz Rolke, Wanda Wiłkomirska, Piotr Matywiecki, Krystyna Starczewska, Jerzy Jedlicki. Z unikalnym wyczuciem i wrażliwością Justyna Dąbrowska zabiera swoich rozmówców na wędrówkę po ścieżkach życia, żeby spróbować dotrzeć do punktu, którego wszyscy wciąż szukamy – odpowiedzi na pytania, po co i dlaczego przyszliśmy na ten świat. Dla dziennikarzy – znakomita szkoła warsztatu. Dla czytelników – piękny podręcznik życia. Niezapomniana książka. - Małgorzata Rejmer Justyna Dąbrowska (ur. 1960), wywiadowczyni, redaktorka, psychoterapeutka. W 1989 roku debiutowała w „Gazecie Wyborczej” felietonami o swoich dzieciach i psychologii. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”. Autorka rozmów, w których pyta polskich intelektualistów o to, co się widzi, czuje i myśli, gdy jest się na ostatnim odcinku drogi życiowej. Najbardziej interesuje ją początek i koniec - jako psychoterapeutka pracuje w warszawskim Laboratorium Psychoedukacji z kobietami w okresie okołoporodowym. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym", „Gazecie Wyborczej", "Piśmie". Laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Rozmowa z drugim człowiekiem to jej zawód, pasja i sposób na przekraczanie samotności.
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
1 wydarzenie,
Hormon strachu. Recepta na Adrenalinę
Hormon strachu. Recepta na Adrenalinę
"Recepta na Adrenalinę" Anny Matei to opowieść o jednym z największych fizjologów w dziejach medycyny – Napoleonie Cybulskim. W 100. rocznicę jego śmierci, cykl #opartenafaktach zaprasza na spotkanie z autorką książki i dr hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim, prof. UJ. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska. Napoleon Cybulski - wybitny polski fizjolog, jeden ze współodkrywców adrenaliny - hormonu strachu, walki i ucieczki. Gdyby zamiast na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował na niemieckiej czy francuskiej uczelni, jego nazwisko byłoby znane na całym świecie. Anna Mateja przywraca pamięć o tym znakomitym naukowcu, przybliżając przy tym historię krakowskiej szkoły fizjologów.
1 wydarzenie,
Mniej niż jedno zwierzę – spotkanie autorskie
Mniej niż jedno zwierzę – spotkanie autorskie
Zapraszamy serdecznie na przedpremierowe spotkanie wokół trzeciej książki poetyckiej Bartosza Sadulskiego, poety, dziennikarza i redaktora kwartalnika „Herito”. O tomie „mniej niż jedno zwierzę” Dawid Kujawa napisał: „U Sadulskiego bywało już naprawdę nieźle, ale jeszcze nigdy aż tak dobrze.” To tom o końcach świata: tych osobistych i globalnych; o przenikaniu się wielkiej historii, ekonomii z tym, co najbardziej prywatne. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Dom Literatury w Łodzi. Spotkanie poprowadzi poetka Małgorzata Lebda.