Kalendarz Wydarzenia
P pon.
W wt.
Ś śr.
C czw.
P pt.
S sob.
N niedz.
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
1 wydarzenie,
Debata o „Chrześcijaństwie” Leszka Kołakowskiego
Debata o „Chrześcijaństwie” Leszka Kołakowskiego
Czym jest chrześcijaństwo dziś i dlaczego wybitny współczesny filozof, który pozostawał poza Kościołem, właśnie temu tematowi poświęcił kilkadziesiąt lat? Czy gdyby każdy człowiek postępował po chrześcijańsku, potrzebny byłby Dekalog? Czy żyjemy już w po-chrześcijańskim czasie? Zapraszamy na debatę towarzyszącą premierze książki "Chrześcijaństwo" Leszka Kołakowskiego (Wydawnictwo Znak). 16 stycznia godz. 18.00, De Revolutionibus Books&Cafe (ul. Bracka 14, Kraków). To zbiór najważniejszych tekstów jednego z największych autorytetów naszych czasów o religii, którą uważał za „fundament naszej kultury”. W rozmowie wezmą udział: dr Hubert Czyżewski - autor opracowania tomu. Historyk filozofii, absolwent historii na King's College London, obronił doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim. Stały współpracownik tygodnika „Kultura Liberalna". dr hab. Piotr Sikora - filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara” w "Tygodniku Powszechnym". Profesor w Akademii Ignatianum w Krakowie. Współpracownik "The Elijah Interfaith Institute" w Jerozolimie. Członek Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej związanej z Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej przy klasztorze Benedyktynów w Lubiniu. Spotkanie poprowadzi Michał Jędrzejek - doktorant w Instytucie Filozofii UJ oraz w Akademii Artes Liberales, redaktor miesięcznika „Znak”. Więcej informacji o książce: https://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Chrzescijanstwo/8866 Patron spotkania: Copernicus Center.
0 wydarzenia,
1 wydarzenie,
KONTENT x Premiera #11 x STYKI
KONTENT x Premiera #11 x STYKI
Drodzy i szanowni, już tradycyjnie zapraszamy Was na premierę jedenastego numeru KONTENTu! Będzie się dużo działo, bo w ramach prezentacji nowego numeru, oprócz STYKÓW, odbędzie się też Turniej Jednego Wiersza im. Tomka Pułki (w miejsce tradycyjnego after party). Gościć nas będzie jak zawsze niezastąpione De Revolutionibus Books&Cafe! STYKI to mini-spotkania autorskie, podczas których autorzy i autorki publikujący w KONTENCIE prezentują swoją twórczość oraz rozmawiają z krytykami i krytyczkami, którzy komentowali ich utwory. W ten sposób dociekamy tego, co wydarza się na styku krytyki i literatury. Pary, które spotkają się tym razem w ramach STYKÓW to: Radosław Jurczak i Paweł Kaczmarski Michał Koza i Sonia Nowacka Laura Grad i Adam Partyka Presila Grzymek i Monika Ochędowska A po premierze chodziliśmy na KONTENT Afterparty x Turniej Jednego Wiersza im. Tomka Pułki!
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
1 wydarzenie,
Jankowicz: Dlaczego tak chętnie spoglądamy w lustro?
Jankowicz: Dlaczego tak chętnie spoglądamy w lustro?
W wierszu z cyklu „Suita luster” Federico García Lorca napisał, że „żyjemy pod wielkim lustrem”. Zgodziłoby się z nim wielu dwudziestowiecznych pisarzy. Z pewnością Max Jacob, który w jednym z utworów opisuje złudzenia optyczne wywoływane przez lustra. Jorge Luis Borges, w którego tekstach poetyckich i opowiadaniach zwierciadło jest obiektem fascynacji, wywołującym niejednoznaczne reakcje: przyciągającym i zarazem odpychającym, budzącym podziw i potężny lęk. Louis Aragon, który w swej ostatniej – autobiograficznej – powieści pt. „Wyrok śmierci”, opowiada historię człowieka daremnie poszukującego prawdy o sobie w lustrzanych refleksach. Podobne przejawy fascynacji lustrami znajdujemy w twórczości wielu innych pisarek i pisarzy. Jakie są źródła tego zainteresowania? Czym jest zwierciadlane odbicie? W jaki sposób na to pytanie odpowiadali w przeszłości teologowie, filozofowie, artyści, pisarze, ale też katoptrycy? Co nas przyciąga do zwierciadeł i jaki sekret skrywają? Dr Grzegorz Jankowicz jest filozofem literatury, krytykiem, tłumaczem i publicystą. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor działu kultury "Tygodnika Powszechnego", dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Zadanie finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016–2019.
1 wydarzenie,
Wolny wybór.Stulecie wierszy 1918-2018.Piotr Śliwiński spotkanie
Wolny wybór.Stulecie wierszy 1918-2018.Piotr Śliwiński spotkanie
Spotkanie z Piotrem Śliwińskim będzie poświęcone jego najnowszej książce - antologii stu jeden wierszy wybranych z dorobku ostatniego stulecia polskiej poezji. Co mówi nam książka, będąca, jak pisze jej autor w posłowiu, przedsięwzięciem jednocześnie niemożliwym i koniecznym, na co zwraca uwagę, co przemilcza i gdzie szuka sojuszników? Czy zakres chronologiczny ogranicza jej oddziaływanie, czy przeciwnie, gra na jej korzyść? Czego dowiadujemy się z niej o polskiej poezji? A może raczej o samych wierszach, które wybijają się tu na niepodległość? O najważniejszych, najbardziej uwierających i najdziwniejszych polskich wierszach ostatniego stulecia z Piotrem Śliwińskim porozmawia Jakub Kornhauser. Piotr Śliwiński - profesor literaturoznawstwa z UAM w Poznaniu, krytyk i badacz literatury, jeden z najlepszych znawców polskiej poezji dwudziestego wieku i najnowszej, autor wielu książek, opracowań i artykułów, twórca i kurator festiwalu Poznań Poetów, przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej, juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, redaktor "Polonistyki" i "Poznańskich Studiów Polonistycznych", od lat czołowy badacz i komentator najnowszych zjawisk w polskiej literaturze. Jakub Kornhauser - literaturoznawca, poeta, tłumacz, eseista, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą na UJ, autor i redaktor książek naukowych, poetyckich i eseistycznych, tłumacz literatury awangardowej, redaktor kilku serii wydawniczych.
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
0 wydarzenia,
1 wydarzenie,
Obce ciało | Spotkanie z Krzysztofem Koehlerem
Obce ciało | Spotkanie z Krzysztofem Koehlerem
Państwowy Instytut Wydawniczy i De Revolutionibus Books&Cafe mają zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie wokół tomu „Obce ciało” Krzysztofa Koehlera. „Obce ciało” to wybór wierszy z lat 1989 – 2019 znakomitego poety, eseisty, historyka literatury, wybitnego znawcy kultury staropolskiej. Krzysztof Koehler to także współredaktor „Brulionu”, autor między innymi ośmiu książek poetyckich, antologii poezji sarmackiej „Słuchaj mię, Sauromatha” (2002), ), rozprawy „Stanisław Orzechowski i dylematy humanizmu renesansowego” (2004), monografii „Piotra Skargi Boży podżegacz” (2012), powieści „Wnuczka Raguela” (2014) a także eseju o kulturze i cywilizacji staropolskiej „Palus sarmatica” (2016). Wybór obejmuje całość twórczości poetyckiej Koehlera, jest pełnym wyborem z ostatnich 30 lat. Spotkanie z Krzysztofem Koehlerem poprowadzi red. Jakub Moroz.