Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Opisać człowieka – o roli biografii w literaturze

11 września 2018 | 18:00

Wydana w ubiegłym roku „Sendlerowa” Anny Bikont to książka ważna pod wieloma względami. Nie tylko dlatego, że pokazuje zagmatwaną opowieść o Irenie Sendlerowej ale również z tego względu, że stanowi doskonały pretekst do rozmowy na temat pisania o życiu, o zbliżaniu się i oddalaniu, o rozpaczach i radościach portretowania, o ożywianiu pamięci, a wreszcie i o literaturze.
Zatem jak przygotować się do takiej pracy? Co stanowi największe wyzwanie? Na co uważać? I najważniejsze, czy istnieje dekalog biografa?
Zapraszamy na rozmowę z Anną Bikont. Prowadzenie Marcin Wilk.

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej”(1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz „Lawina i kamienie”. „Pisarze wobec komunizmu” (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, za którą otrzymała nagrodę historyczną „Polityki” oraz Europejską Nagrodę Książkową. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. W 2017 roku wydała biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Poznańską Nagrodę Literacką, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także została nominowana do Nagrody Literackiej Nike i znalazła się w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Marcin Wilk – dziennikarz, krytyk literacki, publicysta. Z wykształcenia polonista. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”. Przełożył na język polski „Równość” Stuarta White’a. Opublikował tom wywiadów z pisarzami „W biegu… Książka podróżna” (2010) oraz „Tyle słońca. Anna Jantar” (2015), książkowy portret gwiazdy estrady polskiej lat 70. XX wieku.Prowadzi blog www.wyliczanka.eu.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „czas literatury” w ramach projektu Krakowskie Księgarnie na Medal.

Details

Date:
11 września 2018
Time:
18:00

Venue

De Revolutionibus Books
Bracka 14
Kraków,