Premiera KMLU – Ucichło. Maria Karpińska

Zapraszamy na promocję książki „Ucichło”Marii Karpińskiej (wyd. WAB) Prowadzenie Monika Ochędowska. Beztroskie, młodzieńcze lato się kończy, sen nie nadchodzi, ptaki odlatują. W tej atmosferze schyłku główny bohater szuka ratunku w terapii, podczas której tworzy opowieść o swoim życiu i jego punktach zwrotnych: o młodzieńczej przyjaźni, o miłości między rodzeństwem i o skomplikowanych zależnościach między tymi dwoma. I o niezgodzie na śmierć – najdziwniejszym buncie, w jakim przyszło mu uczestniczyć. Ta książka powstawała w czasie, gdy koniec świata, jaki znaliśmy, przestał podlegać dyskusji. I zaczął budzić nie tylko frustrację, ale i gniew. Karpińska przenosi ów koniec świata wewnątrz intymnej historii, w której tym światem jest jeden człowiek. Podobnie jak w debiutanckich Żywopłotach przedmiotem zainteresowania autorki jest również sam akt opowiadania – czy wystarczy nanieść na własną życiową opowieść parę poprawek, by zmienić bieg wydarzeń? Czy jesteśmy tym, co opowiadamy? Maria Karpińska (ur. 1988) – absolwentka wydziału Artes Liberales na UW. Artykuły, opowiadania, recenzje literackie i operowe publikowała m.in. w „Res Publice Nowej”, „Czasie Kultury”, „Teatrze”, „Znaku”, „Nowych Książkach”, „Twórczości”, na dwutygodnik.com i przekroj.pl. W lutym 2020 roku ukazała się jej debiutancka powieść Żywopłoty (wyd. W.A.B, seria archipelagi), która została nagrodzona Nagrodą im. Kamila Cypriana Norwida. Laureatka Nagrody Literackiej Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Spotkanie poprowadzi Monika Ochędowska.

NOC POEZJI 2022

16:00 KONTENTOWA NOC POEZJI- Premiera tomu poetyckiego „Ocalałe 2030” Jana Rojewskiego Spotkanie autorskie. Premiera drugiej książki poetyckiej młodego krakowskiego twórcy Jana Rojewskiego. Organizator: Fundacja KONTENT 8 października (sobota) 17:30 KONTENTOWA NOC POEZJI - Premiera 21. numeru czasopisma poetyckiego KONTENT Działający od pięciu lat magazyn konsekwentnie realizuje formę publikacji poezji i prozy zawsze z towarzyszącym im komentarzem krytycznym. Podczas premiery redakcja zaprasza poetki i poetów oraz krytyczki i krytyków, a także autorki i autorów prozy do dyskusji nad opublikowanymi tekstami Organizator: Fundacja KONTENT

Premiery KMLU – „Zapiski wariatki” Aleksandra Młynarczyk – Giemza.

Zapraszamy państwa na promocję książki "Zapiski wariatki" Aleksandy Młynarczyk Giemza, które poprowadzi Katarzyna Kubisiowskiej. Zawsze wydawało jej się, że będzie musiała się ukrywać. Bo pochodzi z prowincji, nie modli się, jest rozwódką i żyje w konkubinacie z obcokrajowcem, a zamiast dziecka ma wielkiego czarnego psa. Brakuje jej stałej pracy i oszczędności. No i najgorsze — ma diagnozę psychiatryczną. To schizofrenia z komponentem afektywnym. Tajemnicze głosy, dziwne widzenia, pobyty w szpitalu, odjechane sny na kwetiapinie wkradają się w jej codzienność. Książka uchyla drzwi do świata, który stanowi tabu. Przełamuje stereotypy. Stanowi zapis walki o wyzwolenie spod stygmatyzacji klasowej i zdrowotnej. O samoakceptację i artystyczne uznanie. Brawurowy debiut. Energetyczny język. Bezgraniczna szczerość. Literackie objawienie. Świadectwo artystycznego talentu i wiary w sztukę, która ocala. Anna Marchewka, krytyczka literacka Błyskotliwy, często autoironiczny język, szczerość do bólu i odwaga stawiają Zapiski… blisko książek Małgorzaty Halber i Natalii Fiedorczuk. Olga Drenda, autorka Duchologii Nigdy nie wierzyłam w jasny podział na „wariatów” oraz „normalnych ludzi”. Wariatka nie żyje tak, jak trzeba. Żyje tak, jak potrafi. Ta książka przekracza wiele norm – ale kto powiedział, że normy są czymś na pewno dobrym? Dorota Kotas, autorka Pustostanów Bezkompromisowa i poruszająca proza, która wywraca do góry nogami mnóstwo utrwalonych społecznie stereotypów. Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta Agnieszka Młynarczyk-Gemza – artystka multimedialna, fotografka, performerka; absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zdobywczyni licznych stypendiów i wyróżnień artystycznych. Osoba z diagnozą F.20 (schizofrenia z komponentem afektywnym). Wydarzenie współorganizowane przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa i operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Czyżewski i Bonowicz o Kołakowskim i jego poszukiwaniu pewności

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki "Kołakowski i poszukiwanie pewności". Książka stanie się punktem wyjścia do rozmowy Huberta Czyżewskiego i Wojciecha Bonowicza. Spotkanie poprowadzi Michał Jędrzejek. Myśląc o Kołakowskim można pokusić się o stwierdzenie, że w pewnym sensie trudno o postać w najnowszej historii filozofii, która byłaby tak wybiórczo rozumiana i tak naprawdę nieznana, a jednocześnie tak niezwykła. Różnorodność zainteresowań intelektualnych Kołakowskiego i głębia jego analizy sprawiają, że jego dorobek to zwierciadło niemal całych dziejów myśli zachodniej w XX wieku.

Spotkanie autorskie z Iloną Witkowską

Fundacja Wisławy Szymborskiej, Wrocławski Dom Literatury i Księgarnia De Revolutionibus zapraszają na spotkanie z Iloną Witkowską. Ilona Witkowska przebywa w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie w ramach projektu Rezydencje u Szymborskiej realizowanego przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Ilona Witkowska – poetka; autorka książek splendida realta (WBPiCAK, 2012), Lucyfer zwycięża (Ha!art, 2017) i gdzie są moje dzieci? (Papier w dole/Katalog press, 2021); współautorka scenariusza do etiudy Jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta w reżyserii Jagody Szelc (Erotica 2022, Netflix, 2020) i jedna z autorek projektu Nieswojość (Warstwy, 2019); mieszka w Sokołowsku. Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, wykładowca akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ.

Spotkanie autorskie z Alejandro Radawskim i promocja książki „Wyjedź, wróć i wyjedź”

Zapraszamy na spotkanie autorskie i promocję najnowszej książki znanego i cenionego w Europie reżysera i dramaturga - Alejandro Radawskiego. "Wyjedź, wróć i wyjedź" jest sztuką teatralną, która obnaża życie czwórki bohaterów wraz z ich słabościami. Pokazuje ich przeżycia w dobie kryzysu. Bohaterowie próbują przetrwać, robiąc to, co niemożliwe. Widzimy jak migrują, jak próbują uciec z kryzysu, a ten, niczym postać z horroru, podąża za nimi dokądkolwiek się udają. Sztuka momentami mocna, dramatyczna, ale i absurdalna. Sztuka napisana dzięki stypendium teatralnemu MAEC (Ministerstwo Spraw Zewnętrznych i Kooperacji) AECID – Hiszpańska Agencja ds. Współpracy Międzynarodowej dla Rozwoju 2013 Hiszpańska Akademia Królewska. Alejandro Radawski jest jednym z najważniejszych polskich reżyserów i dramaturgów w Argentynie. Tworzy też w Polsce, Francji, Włoszech, Finlandii i Estonii. W Polsce wyreżyserował swoją sztukę "Dom Bernardy A" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Spektakl odniósł duży sukces, wypełniając widownię po brzegi przez dwa lata jej wystawiania. W tym roku Radawski dostał wyróżnienie zespołowe za "Ferdydurke" podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Będzie możliwość zakupu książki z autografem. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Gaczyńska.

Dobrosław Kot i Jerzy Franczak w rozmowie o „Gościu” Ariane Koch

Rozmowa o „Gościu” Ariane Koch z udziałem Dobrosława Kota i Jerzego Franczaka. Zapraszamy na Bracką! Wydarzenie będzie transmitowane. * W przestrzeń, w którą wkracza, gość wnosi zawsze element inności. Czasem zjawia się na krótko, by ruszyć w dalszą drogę, czasem na przemian przychodzi i odchodzi, czasem już zostaje, przestając być, kim był, czyli gościem właśnie. Zdarza się, że wizyta tego radykalnego innego, szczególnie jeśli się przedłuża, burzy dobre samopoczucie i światopogląd gospodarza, często wzbudzając w nim wrogość, niechęć i władczość ukryte pod maską empatii. Kiedy więc do przepastnego domu bohaterki tej powieści wprowadza się nowy lokator, niemal natychmiast w ruch zostaje wprawiona dialektyka gościnności zagarniająca kolejne przestrzenie życia i przestrzenie tekstu. Kto tu się komu narzuca, kto na kim wywiera presję, kto czegoś wymaga, a kto się podporządkowuje? Ariane Koch, laureatka Szwajcarskiej Nagrody Literackiej, w swojej oszczędnej, wycyzelowanej prozie przetłumaczonej przez Zofię Sucharską opowiada historię pewnej nieistotnej z pozoru znajomości – tajemniczej narratorki i anonimowego przybysza. Kameralna scenografia tego spotkania służy jej jednak za arenę namysłu nad najbardziej palącymi problemami współczesnych społeczeństw Zachodu: nad integracją i asymilacją, nad migracją i tolerancją, wreszcie – nad przyszłością kultury, która występuje przeciw samej sobie, zamiast szansy widząc w innym zagrożenie.

„Świat się wiecznie zaczyna. Antologia Juliana Przybosia”. Gościni Uta Przyboś, rozmawia Łukasz Kraj

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Seryjni poeci, które poświęcone będzie poezji i postaci Juliana Przybosia oraz książce „Świat się wiecznie zaczyna. Antologia Juliana Przybosia” (Wydawnictwo WBPiCAK). Gościnią De Revolutionibus będzie pomysłodawczyni i redaktorka tomu Uta Przyboś.

„Antologię wierszy Juliana Przybosia stworzyło ponad pięćdziesięcioro poetek i poetów z całej Polski. Wybranym przez nich utworom towarzyszą, niekiedy bardzo osobiste, ciekawe komentarze. Powstała książka, która nie tylko przedstawia wiersze jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, ale może też zaciekawić różnorodnością wypowiedzi i sposobów myślenia o poezji współczesnych autorów.”
(Uta Przyboś) 

Spotkanie poprowadzi krytyk literacki i redaktor magazynu „Kontent” Łukasz Kraj. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

In amplexu. Wokół nowego tomu poezji Jakuba Kornhausera z autorem porozmawia Patryk Szaj.

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Sądziliście, że Todorović zabrał Kornhausera i nie wypłaci? Nie zakładajcie się o to, bo przepuścicie okazję życia. Oto szorstka łyda polskiej poezji znów wkłada żyły barana między szprychy zdań. Brakuje ci towarzystwa wolnożyjących zwierząt hodowlanych takich jak koń czy kura? Doskwierają samotne spacery po lesie? Ta książka jest dla ciebie. Nie czujesz się na siłach czytać wieczorami poezję po ciemku na rowerze? Nie martw się, możesz czytać w dzień w swoim domu na drzewie. Nie uczyłeś się łaciny? Nie truj się. Specjalnie dla ciebie książka jest napisana po polsku. To polska książka i wydawca też jest Polakiem. Wciąż nie jesteś pewien, czy ta książka nadaje się na komunię? Przeczytaj uważnie jeszcze raz opinię czytelników i kup. Odpowiedziałem ci na wszystkie pytania, a mimo to chodzi ci coś po głowie? Strzepnij to. CO PISZĄ CZYTELNICY: Trochę się bałem. Marcin, lat 42. Sejny Śmiecisz – zginiesz. Duch Gór Gdy tylko przeminął potop, pan Julian ustawił fortepian w Alpach. Podeszły białe zwierzęta, czarne zwierzęta, futrzane zwierzęta, pierzaste zwierzęta w objęciach, w objęciu, w uścisku. Będą iluminacje. Generale, jeśli jest na twych wałach choć jedna stara armata, wypal z niej jak do brata. Hosanna! Oto czas zdań na wolności. Eliza, sielczanka, née heilsberżanka Jakub Kornhauser (1984) – poeta, eseista, tłumacz, redaktor, literaturoznawca. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował siedem książek poetyckich, ostatnio Krwotoki i wiewiórki i Brzydko tną twoje noże? (obie 2021). Autor i redaktor kilkunastu monografii naukowych, ostatnio Niebezpieczne krajobrazy. Surrealizm i po surrealizmie (2022), a także książek eseistycznych, ostatnio Premie górskie najwyższej kategorii (2020). Redaktor wielu antologii i opracowań, ostatnio wyboru poezji Mirona Białoszewskiego Zaskok na uwięzi. Wiersze (2022). Przekładał na polski m.in. książki Dumitru Crudu, Gherasima Luki, Henriego Michaux, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia, ostatnio kobalt Claudiu Komartina (2022). Zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Romanica Cracoviensia”, redaktor prowadzący czterech serii wydawniczych (awangarda/rewizje – Wydawnictwo UJ; Rumunia Dzisiaj – Universitas; wunderkamera – Instytut Mikołowski; Najnowsze Literatury Romańskie – scriptum). Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016) za Drożdżownię, Nagrody Znaczenia (2021) za Premie górskie najwyższej kategorii, nominowany do wielu innych nagród (Nagroda Literacka Gdynia – dwukrotnie, Europejski Poeta Wolności, Nagroda Orfeusz). Mieszka w Krakowie. Patryk Szaj (1989) – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, redaktor, okazjonalnie tłumacz. Pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Autor monografii Wierność trudności. Hermeneutyka radykalna Johna D. Caputo a poezja Aleksandra Wata, Tadeusza Różewicza i Stanisława Barańczaka (Universitas, 2019) oraz książki eseistycznej Pamiętnik z końca świata (jaki znamy) (Wydawnictwo Wolno, 2022). Redaktor prowadzący serii wydawniczej Humanistyka Środowiskowa (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu). Mieszka w Krakowie.

Premiera albumu „Magiczny Kazimierz” Lesław Wabik

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Lesławem Wabikiem, z okazji premiery albumu fotograficznego "Magiczny Kazimierz". Album podsumowuje sześć lat pracy fotografa na ulicach krakowskiego Kaziemierza, gdzie dokumentował on znikającą architekturę dzielnicy. Ze wstępu do albumu: "Współczesny wizerunek Kazimierza w pracach Lesława Wabika tworzy osobliwa architektura kamienic, z głębią frontu, z bogactwem sklepień parterów, z renesansowymi kolumnami międzyokiennymi i ozdobną kamieniarką. To także urokliwe dziedzińce, podwórka z gankami oraz klatki schodowe, których za moment już nie będzie. Odchodzą w niebyt z tamtym światem. Ileż nostalgii w tym albumie, ile zamyślenia, tajemnicy i lokalnego klimatu. Obrazy tworzone przez autora estetyką nawiązują wprost do portretów Kazimierza tworzonych przez XIX-wiecznych krakowskich fotografików." (Janusz Lenczowski) Podczas spotkania będzie można nabyć album z autografem w promocyjnej cenie.