Anna Adamowicz – spotkanie wokół książki „Animalia”

Kochane i Kochani, razem z księgarnio-kawiarnią De Revolutionibus Books&Cafe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO fundacja KONTENT przedłuża Światowy Dzień Poezji! Będzie trwał aż do soboty 23 marca! Wtedy spotkamy się z Anną Adamowicz wokół jej najnowszej książki "Animalia" (Biuro Literackie, 2019). Startujemy o godzinie 17:30. Poprowadzi Weronika Janeczko. Anna Adamowicz (ur. 1993) – urodzona w Lubinie. Diagnostka laboratoryjna, poetka, autorka tomu "Wątpia" nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia oraz "Animalia". Publikowała m.in. w „artPapierze”, „2Miesięczniku”, „Opcjach 1.1′′, „Zeszytach Poetyckich”, „biBLiotece” Biura Literackiego oraz w antologii "Grała w nas gra". Mieszka we Wrocławiu. Weronika Janeczko (ur. 1994) - doktorantka CogNeS UJ, redaktorka naczelna kwartalnika literackiego „KONTENT”. Publikowała w „Wakacie”, „Gazecie Wyborczej”, „biBLiotece” i „Małym Formacie”. Mieszka w Krakowie.

Krakowskie spotkanie z Wojciechem Ladą.

Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Ladą, który w swojej najnowszej książce opowiada o Syberii inaczej, szukając w życiorysach zesłańców - badaczy tego regionu, "Pożytków z katorgi". Rozmowę poprowadzi Bartosz Sadulski. ------------------------------------------- Syberia – miejsce zsyłki tysięcy Polaków, którzy w XIX wieku trafiali tam między innymi po nieudanych powstaniach. Kraina, której obraz utrwalili na swych dziełach tacy malarze jak Malczewski czy Grottger, nieodłącznie kojarzy się z katorgą. Wojciech Lada zrywa z tą martyrologiczną, wzniosłą tradycją. W jego książce zesłanie to nie tylko kajdany, kibitki i recytacja poezji wieszczów, ale też smród jurty, komary i potworna nuda. Autor zwraca uwagę, że carska niewola stała się dla wielu młodych skazańców swoistym uniwersytetem i furtką do kariery. Jan Czerski trafił do karnego garnizonu w Omsku, nie mając pojęcia o naukach przyrodniczych, a po kilku latach nie tylko postawił na głowie dotychczasową teorię geologiczną regionu, ale stał się jednym z najnowocześniejszych i najwszechstronniejszych badaczy. Zanim Wacław Sieroszewski znalazł się w Wierchojańsku, był ślusarzem. Gdy wrócił ze zsyłki do kraju, był już wybitnym jakutologiem, cytowanym do dziś znawcą szamanizmu. Bronisław Piłsudski przypłynął na Sachalin jako student prawa, opuścił go zaś jako człowiek, który ocalił od zapomnienia archaiczne języki lokalnych plemion. Sieroszewski, Piłsudski, Dybowski, Czekanowski, Czerski, Kon – to tylko kilku z wielu Polaków zasłużonych dla Syberii i dla nauki w ogóle. Wojciech Lada z pasją śledzi ich losy i pokazuje, jak wielki mieli wpływ na poznanie dalekiej Północy. I przekonuje, że nawet z katorgi może być pożytek.

Nauka na Żywo: Ultrazimny świat: co, jak i dlaczego

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach cyklu "Nauka na Żywo". Tym razem wysłuchamy wykładu dr. hab. Piotra Żuchowskiego pod tytułem "Ultrazimny świat: co, jak i dlaczego" W latach 70. zeszłego stulecia nauczyliśmy się wytwarzać atomy w temperaturach dużo niższych niż najniższe temperatury występujące we Wszechświecie. Potrafimy mrozić coraz bardziej złożone obiekty oraz nauczyliśmy się nimi manipulować. Po co to wszystko? Jakimi sposobami możemy zbliżać się do granicy zera absolutnego w dziedzinie temperatury? Jak produkuje się atomy i cząsteczki w ultrazimnych temperaturach? I jakie wymierne korzyści ludzkość ludzkość z tej wiedzy i technologii już teraz może czerpać, a także co nas może czekać w przyszłości? Odpowiedzi na te pytanie możemy spodziewać się na wykładzie dr. hab. Piotra Żuchowskiego, fizyka i chemika, specjalizującego się w chemii kwantowej, profesora nadzwyczajnego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czas: czwartek, 28 marca, godz. 18:00 Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14 w Krakowie Transmisja: Youtube.com/copernicuscenter "Nauka na żywo" – zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Filozofia wobec zła. Od spekulacji do transgresji.

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

De Revolutionibus Books&Cafe, Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na spotkanie z redaktorami książki „Filozofia wobec zła. Od spekulacji do transgresji/Philosophy and Evil. From Speculation to Transgression”. Rozmowę z Markiem Drwięgą i Radosławem Strzeleckim poprowadzi Wojciech Gmuzdek. Czy Czytelnik sięgający po tę książkę równie chętnie sięgnąłby po książkę poświęconą wprost dobru? Czy nie bywamy wszyscy w sytuacji Leontiosa z dialogu Platońskiego, który nie mógł oprzeć się pokusie nacieszenia – umęczenia – swoich oczu obrazem ohydy zła, śmierci, rozkładu? Czy może przeciwnie – racją, która skłania nas do poszukiwania odpowiedzi na pytanie o zło, jest aż nazbyt realne, aż nazbyt dojmujące doświadczenie obecności niewytłumaczalnej po ludzku ani po bosku złowrogiej siły? Gdzie szukać źródła tej siły, której doświadczamy, w której uczestniczymy, lecz której nie znamy? Marek Drwięga, Radosław Strzelecki

Dziewięć dni w ścianie” Jakub Kornhauser – spotkanie autorskie

Zapraszamy na promocję nowej książki Jakuba Kornhausera "Dziewięć dni w ścianie". Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2016 roku za tom "Drożdżownia" wraca ze zbiorem próz poetyckich. W środku surrealistyczne wizje i magiczna codzienność: charciki, bażanty, funkie, kolorowe diabły, raptory, Lord Buckethead, Skrzatek Gagatek, a nawet latający grzyb z planety Gnu. spotkanie poprowadzi Malwina Mus. Jakub Kornhauser (1984) – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, edytor, literaturoznawca.Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował trzy tomy wierszy, za Drożdżownię (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał monografię Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017), tom esejów Wolność krzepi oraz przekład prozy Gherasima Luki Bierny wampir (oba 2018). Redaktor prowadzący serii wydawniczych „awangarda/rewizje” (Wydawnictwo UJ), „Rumunia Dzisiaj” (Universitas) i „wunderkamera” (Instytut Mikołowski). Redaktor pism „Nowa Dekada Krakowska” i „Romanica Cracoviensia”, były redaktor „Literatury na Świecie”, współpracownik Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Małopolskiego Instytutu Kultury. Tłumaczony na kilkanaście języków. Mieszka w Krakowie.

Justyna Dąbrowska w De Revolutionibus

Justyna Dąbrowska zadaje swoim Mistrzom fundamentalne pytania, o to co w życiu najważniejsze. Robi to w sposób szczególny – pełen szacunku i wrażliwości. Umie słuchać, a rozmówcy to doceniają. Pyta o to skąd czerpią pogodę ducha i witalność, a odpowiedzi układają się w podnoszący na duchu elementarz dobrego życia. Hanna Krall pisała spieszmy się mądrze żyć, zdają się mówić bohaterowie książki Justyny Dąbrowskiej, wśród których są: Kazimierz Kutz, Danuta Szaflarska, Henry Z. Lothane, Magdalena Fikus, , Joanna Gomułka, Andrzej Mencwel, Edward Pałłasz, Karol Modzelewski, Zofia Rosińska, Zygmunt Bauman, Aleksandra Jasińska-Kania, Irena Hausmanowa, Tadeusz Dominik, Danuta Cirlić-Straszyńska, Ryszard Horowitz, Michał Głowiński, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Andrzej Strumiłło, Hanna Świda-Ziemba, Tadeusz Rolke, Wanda Wiłkomirska, Piotr Matywiecki, Krystyna Starczewska, Jerzy Jedlicki. Z unikalnym wyczuciem i wrażliwością Justyna Dąbrowska zabiera swoich rozmówców na wędrówkę po ścieżkach życia, żeby spróbować dotrzeć do punktu, którego wszyscy wciąż szukamy – odpowiedzi na pytania, po co i dlaczego przyszliśmy na ten świat. Dla dziennikarzy – znakomita szkoła warsztatu. Dla czytelników – piękny podręcznik życia. Niezapomniana książka. - Małgorzata Rejmer Justyna Dąbrowska (ur. 1960), wywiadowczyni, redaktorka, psychoterapeutka. W 1989 roku debiutowała w „Gazecie Wyborczej” felietonami o swoich dzieciach i psychologii. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”. Autorka rozmów, w których pyta polskich intelektualistów o to, co się widzi, czuje i myśli, gdy jest się na ostatnim odcinku drogi życiowej. Najbardziej interesuje ją początek i koniec - jako psychoterapeutka pracuje w warszawskim Laboratorium Psychoedukacji z kobietami w okresie okołoporodowym. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym", „Gazecie Wyborczej", "Piśmie". Laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Rozmowa z drugim człowiekiem to jej zawód, pasja i sposób na przekraczanie samotności.

Hormon strachu. Recepta na Adrenalinę

"Recepta na Adrenalinę" Anny Matei to opowieść o jednym z największych fizjologów w dziejach medycyny – Napoleonie Cybulskim. W 100. rocznicę jego śmierci, cykl #opartenafaktach zaprasza na spotkanie z autorką książki i dr hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim, prof. UJ. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska. Napoleon Cybulski - wybitny polski fizjolog, jeden ze współodkrywców adrenaliny - hormonu strachu, walki i ucieczki. Gdyby zamiast na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował na niemieckiej czy francuskiej uczelni, jego nazwisko byłoby znane na całym świecie. Anna Mateja przywraca pamięć o tym znakomitym naukowcu, przybliżając przy tym historię krakowskiej szkoły fizjologów.

Mniej niż jedno zwierzę – spotkanie autorskie

Zapraszamy serdecznie na przedpremierowe spotkanie wokół trzeciej książki poetyckiej Bartosza Sadulskiego, poety, dziennikarza i redaktora kwartalnika „Herito”. O tomie „mniej niż jedno zwierzę” Dawid Kujawa napisał: „U Sadulskiego bywało już naprawdę nieźle, ale jeszcze nigdy aż tak dobrze.” To tom o końcach świata: tych osobistych i globalnych; o przenikaniu się wielkiej historii, ekonomii z tym, co najbardziej prywatne. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Dom Literatury w Łodzi. Spotkanie poprowadzi poetka Małgorzata Lebda.

Spotkanie z D. N. Schwartzem, biografem fizyka Enrico Fermiego

David N. Schwartz, autor monumentalnej biografii genialnego fizyka: „Enrico Fermi – ostatni człowiek, który wiedział wszystko” w maju przyjeżdża do Polski! Spotka się z Państwem w dniu 22 maja, o godzinie 16:00 w księgarni De Revolutionibus Books&Cafe, aby porozmawiać o tym, w jakim języku najlepiej mówi się o…neutrinach. ;) David N. Schwartz to postać niezwykle barwna. Jest synem Noblisty Melvina Schwartza, był wieloletnim pracownikiem Departamentu Stanu USA, autorem licznych opracowań z zakresu polityki zewnętrznej Stanów Zjednoczonych, a także specjalistą ds. NATO. Książka Schwartza, poświęcona jednemu z najważniejszych fizyków naszych czasów, Enrico Fermiemu. Została doceniona zarówno przez krytyków, jak i czytelników szybko zyskując międzynarodowe uznanie. Schwartz stworzył dzieło wymykające się sztywnym regułom gatunkowym, kreśląc w nim obraz człowieka z krwi i kości, ukazując Fermiego jako genialnego fizyka, a jednocześnie człowieka niepozbawionego wad i ulegającemu licznym pokusom, o często skrajnych i kontrowersyjnych poglądach. Dzięki temu powstała biografia niezwykła, pisana nie z pozycji fana, ale obiektywnego obserwatora. Każdy z nas słyszał o bombie atomowej, Projekcie Manhattan, Robercie Oppenheimerze, Hiroszimie i Nagasaki. Warto sprawdzić, co tak naprawdę wiemy o ludziach i wydarzeniach, które wstrząsnęły światem i na zawsze go odmieniły. Dzięki książce Davida N. Schwartza mamy wreszcie szansę zajrzeć za kotarę szczelnie dotąd skrywającą kulisy tamtych dni. Przygotujecie się Państwo na fascynujący wykład, na którym usłyszycie między innymi o ostatnim człowieku, który wiedział wszystko i nie tylko! Spotkanie będzie tłumaczone na język polski. Serdecznie zapraszamy :) Więcej o książce - https://bit.ly/2Zyhojp

Spotkanie z Benem Judahem, finalistą Nagrody im. Kapuścińskiego

Zapraszamy na spotkanie z Benem Judahem, autorem książki „Nowi londyńczycy”, finalistą 10 edycji prestiżowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Spotkanie z czytelnikami odbędzie się 28 maja (wtorek) o godzinie 18:00 w De Revolutionibus Books&Cafe przy ul. Brackiej 14. Z autorem rozmawiać będzie Krzysztof Cieślik, dziennikarz, tłumacz i krytyk literacki. Książka „Nowi londyńczycy“ została wysoko oceniona przez Olgę Stanisławską, przewodniczącą jury, która określiła ją jako „głęboko poruszającą, dickensowską przypowieść o znoju i walce o godność, upadkach i nadziejach w czasach globalnego kapitalizmu.“ Książka otrzymała również nominację w kategorii przekład – tłumaczenie pani Barbary Gutowskiej-Nowak – „za udany przekład wymagającej, idiomatycznej, operującej wieloma rejestrami książki". Ben Judah to brytyjski reporter i korespondent urodzony w Londynie, syn dziennikarza Tima Judaha. Jest autorem licznych reportaży ukazujących się w najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych anglojęzycznych mediach. Trzy lata temu znalazł się na liście 30 najważniejszych dziennikarzy poniżej 30. roku życia, publikujących w europejskich mediach, stworzonej przez magazyn „Forbes”. Do finału Nagrody spośród ponad 120 zgłoszeń zostało zakwalifikowanych łącznie 5 książek, a laureata poznamy w piątek 24 maja, podczas Warszawskich Targów Książki. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.