Spotkanie autorskie z R.M. Romero, autorką „Lalkarza z Krakowa”
Zapraszamy naszych czytelników na spotkanie z amerykańską autorką książki "Lalkarz z Krakowa", R.M. Romero. Spotkanie odbędzie się w Księgarni De Revolutionibus w Krakowie. Gościem spotkania będzie również tłumaczka książki, Marta Duda-Gryc. *** 🔴 R.M Romero "Lalkarz z Krakowa" jest debiutancką powieścią R.M. Romero, dotychczas wydaną w 11 krajach. Autorka napisała książkę zainspirowana polskimi wydarzeniami II wojny światowej. R.M. Romero wspaniale splata elementy baśni i kultury ludowej z wydarzeniami historycznymi, aby pokazać, jak wielka jest siła miłości i obecna w każdym z nas wola przetrwania, nawet w najmroczniejszych czasach. *** 🔴„Lalkarz z Krakowa” To ponadczasowa opowieść dla dzieci i młodzieży o magicznej przyjaźni Lalkarza i lalki Karoliny, w której baśń i elementy folkloru splatają się z historią. Akcja książki toczy się w Krakowie przed i w trakcie II wojny światowej i pokazuje, że nawet w najmroczniejszej sytuacji można odnaleźć nadzieję i przyjaźń. *** 🔴 Opis książki: Za sprawą magii w pewnym sklepie z zabawkami ożywa mała lalka o imieniu Karolina. Lalka zaprzyjaźnia się z Lalkarzem, właścicielem sklepu – miłym, złamanym przez życie człowiekiem. Kiedy okupacja niemiecka zasnuwa cieniem miasto, Karolina i Lalkarz postanawiają za pomocą czarów uratować przed straszliwym niebezpieczeństwem swoich żydowskich przyjaciół, bez względu na ryzyko. Książka napisana przez R.M. Romero, amerykańską autorkę kubańskiego pochodzenia, została dotychczas wydana w 11 krajach. Ze względu na poruszany wątek historyczny książka jest wymieniana obok takiej klasyki dla najmłodszych jak „Chłopiec w pasiastej piżamie”, czy „Złodziejka książek”.
Marcin Baran & Marcin Sendecki czytają „Koniec wakacji”
Marcin Baran i Marcin Sendecki przeczytają wspólnie napisaną książkę poetycką "Koniec wakacji". "Koniec wakacji", będąc utworem na wskroś oryginalnym, zanurzony jest jednocześnie w wielkiej tradycji XX-wiecznego poematu polskiego, gatunku, który wielokrotnie intensyfikował żywotność i oddziaływanie polskiej poezji. Poemat Barana i Sendeckiego, bazując na skojarzeniach racjonalizującej świadomości, jest miejscem swobodnej gry wyobraźni – językowej, przestrzennej i czasowej. Wyraźny ton melancholijnej dekadencji walczy w "Końcu wakacji" o lepsze z ironicznym spojrzeniem na świat i podmiot liryczny, który choć ma dwóch ojców, to wcale dziarsko i bez nadmiernego rozdwojenia jaźni próbuje okiełznać to wszystko, co zdaje się mu warte napisania.
KONTENT x Premiera #9
Zapraszamy Was serdecznie na 9. premierę i zarazem 2. urodziny kwartalnika literackiego KONTENT, które odbędą się 8 czerwca 2019 o godz. 17.15 w ramach pasma OFF Festiwalu Miłosza! Po urodzinowej premierze zaprosimy Was do Cafe Szafe na wspólne świętowanie urodzin podczas koncertu Jurija Zawadzkiego! Widzimy się już niebawem! Redakcja KONTENTu
Mateusz Hohol: Homer, Euklides i narodziny kultury
W poniedziałek 10 czerwca zapraszamy o godzinie 18.00 na wykład dr. Mateusza Hohola pod tytułem "Homer, Euklides i narodziny kultury". „Iliada”, której autorstwo przypisuje się Homerowi oraz „Elementy” Euklidesa, to jedne z kluczowych dzieł, które ukształtowały naszą cywilizację. Wydawać by się mogło, że należą one do zupełnie różnych sfer kultury. Pierwsze to epos na temat wojny trojańskiej, który zrodził się w tradycji ustnej z improwizowanych pieśni wykonywanych przez niepiśmiennych bardów. Drugie zaś to traktat matematyczny systematyzujący grecką wiedzę matematyczną, w którym po raz pierwszy w historii zastosowano na szeroką skalę aksjomatyczno-dedukcyjną metodę dowodzenia. Badania nad strukturą języka obydwu dzieł wskazują jednak na pewne podobieństwa między nimi. Zarówno „Iliada”, jak i „Elementy” zbudowane są z formuł językowych, czyli dobrze ustalonych i powtarzanych często ciągów słów. Fakt ten jest intrygujący z punktu widzenia kognitywistyki, bowiem w doskonały sposób obrazuje jak wynalazki kulturowe, a konkretnie specyficzne formy użycia języka, rozszerzają i usprawniają naturalne zdolności poznawcze człowieka. dr Mateusz Hohol jest adiunktem w Centrum Kopernika na UJ i post-dokiem w Sekcji Kognitywistyki IFiS PAN, zajmuje się psychologicznymi podstawami matematyki, na ten temat opublikował wiele prac, w tym książkę "Umysł matematyczny" (wspólnie z B. Brożkiem; CCPress 2014), a ostatnio artykuł "Cognitive artifacts for geometric reasoning" w czasopiśmie Foundations of Science (wspólnie z M. Miłkowskim). W październiku nakładem wydawnictwa Routledge ukaże się jego książka "Foundations of geometric cognition". Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016-2019"
Spotkanie z Adamem Zagajewskim – „Substancja nieuporządkowana”
Wydawnictwo Znak oraz De Revolutionibus Books&Cafe zapraszają na spotkanie z Adamem Zagajewskim - jednym z najbardziej znanych, cenionych i nagradzanych współczesnych polskich pisarzy. W Znaku ukazała się właśnie jego najnowsza książka pt."Substancja nieuporządkowana", w której Adam Zagajewski prowadzi czytelnika drogą swoich myśli: od życia w wolności i prawie po symfonie Mahlera. Zagląda do korespondencji Czapskiego z Heringiem i daje się porwać niezrównanej sile ich rozmowy. Z nostalgią zerka w stronę Schulzowskiego irracjonalnego Drohobycza. Podgląda Herberta skupionego nad swoim notatnikiem w zapomnianym już muzeum w Dahlem. Skłania czytelnika do uważności. Poddaje pod rozważania tematy praw i zadziwienia. Wspomina artystów, których już nie ma – wielkich poetów naszych czasów i zastanawia się nad ich przesłaniem w chaotycznym świecie „dzisiaj”. Próbuje zapanować nad nieuporządkowaną substancją literatury. Zapraszamy 18 czerwca o godz. 19:00, Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kubisiowska. "Substancja nieuporządkowana" już w sprzedaży: http://bit.ly/Adam_Zagajewski Polecamy również rozmowę Grzegorza Wysockiego z Adamem Zagajewskim: http://bit.ly/Zagajewski_GW Książki Adama Zagajewskiego tłumaczone są na najważniejsze języki świata. Poeta, prozaik, eseista, krytyk, tłumacz. Redaktor „Zeszytów Literackich” od 1983. Członek Polskiego PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Od 1988 prowadzi zajęcia z creative writing na Uniwersytecie w Houston w Teksasie.
Dwa dni Šalamunowskie! Drugi: „Błękitna wieża” – z MLB i RWO
Wagarów z Šalamunem ciąg dalszy! Po dniu pierwszym, kiedy to zostanie nam wytłumaczona alegoria w twórczości bohatera: https://www.facebook.com/events/459658577913556/, odbędzie się dzień drugi! Zapraszamy na krakowską premierę "Błękitnej wieży" Tomaža Šalamuna z udziałem tłumaczy: Miłosza Biedrzyckiego i Rafała Wawrzyńczyka. Książka wyszła niedawno nakładem wydawnictwa Convivo Anna Matysiak, liczy sobie jakieś 130 stron, a prowadzący spotkanie Dawid Mateusz mówi o niej tak: "wow!" Miłosz Biedrzycki - były poeta brulionu, kierowca samochodowy, tłumacz i flisak. Nominowany do nagród w różnych miastach, m.in. w Gdyni i Wrocławiu. Otrzymał Nagrodę w Krakowie za tłumaczenie poezji Uroša Zupana (wespół z Katariną Šalamun Biedrzycką). Jako jedyny przedstawiciel swojego pokolenia nie został dziadersem. Dyrektor KSP ds. wymyślania stanowisk dyrektorskich pozostałym uczestnikom. Rafał Wawrzyńczyk - człowiek przed debiutem, właściciel profilu Rafal Wawrzynczyk Official, poeta, redaktor i - jak się okazało - tłumacz. Współtworzył Cyc Gada, zna się na muzyce. Dziesięć lat temu wszyscy się go bali, bo go mylili z Janickim. Posiadacz arcybogatego aparatu krytycznego i teoretycznego oraz bujnej brody. Dawid Mateusz - były poeta brulionu, pierwszy sekretarz, kolaborant i maślak, bohater wierszy Świetlickiego. Dyrektor KSP ds. wymyślania biogramów. Zachęcamy do opuszczania miejsc pracy celem uczestnictwa w wydarzeniu, które dla zmyłki odbędzie się w De Revolutionibus Books&Cafe o 17:00!
Podróż narzucona, podróż wybrana – Mikołaj Grynberg
Podróż narzucona, podróż wybrana – spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, fotografem, pisarzem, psychologiem. Co znaczy „oskarżyć Auschwitz”, jak wybrać rolę, by zbierać materiały o II pokoleniu ocalonych z Holocaustu, jak wybrać najbardziej podatny gatunek? Czym dla żydowskiego pisarza jest dzisiaj życie w Polsce i jak tłumaczy się za granicą ze swojego wyboru? Dlaczego jego bohaterowie wyjechali z Polski i dlaczego część nie wyobraża sobie wyjazdu? O tym, czym jest podróż dla żydowskiego autora w na początku XXI wieku, o współczuciu, dziedziczeniu, milczeniu i przezwyciężaniu traumy, opowie Mikołaj Grynberg, autor m. in. „Ocalonych z XX wieku”, „Rejwachu” i „Księgi wyjścia”. Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb. Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) oraz tom opowiadań Rejwach (2016). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Paulina Małochleb - krytyczka i historyczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Projekt współfinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "partnerstwo dla książki" 2019.
Kanadyjska wyprawa do źródeł pamięci – Joanna Gierak- Onoszko
Kanadyjska wyprawa do źródeł pamięci – spotkanie z Joanną Gierak Onoszko, autorką „27 śmierci Toby’ego Obeda” ( wyd. Dowody na Istnienie) Joanna Gierak-Onoszko opowie, jak doszło do stworzenia systemu maltretowania dzieci w szkołach z internatem, jak się ten system zwalił i jak w Kanadzie przepracowuje się konflikt pamięci między potomkami osadników i rdzennych plemion, czym jest życie w wielokulturowym Toronto. Czy państwowa machina może wyleczyć prywatną traumę, co dzieje się z rodzinami ocalonych, jak biali kapitalizują kulturę rdzennych plemion, a jednocześnie odsuwają je poza struktury ekonomicznie? I jakie jest w tym miejsce polskiej dziennikarki, czym jest dla niej podróż w poszukiwaniu tematu i jakie miejsce może zająć w spolaryzowanym społeczeństwie przybysz z Europy? Porozmawiamy też o tym, jak pisać, żeby debiut reporterski okazał się prawdziwą petardą. Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb. Joanna Gierak - Onoszko - do 2018 roku dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Publikowała też m.in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie. Magazynie opinii” i w „Non/fiction – nieregularniku reporterskim”. Laureatka nagrody za najlepszy reportaż prasowego na Festiwalu Wrażliwym za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo (2017). Nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o lekarzach i wolontariuszach pomagających uchodźcom w Berlinie (2015). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Zajmuje się bohaterami drugiego planu. 27 śmierci Toby’ego Obeda to jej debiut książkowy, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie. Paulina Małochleb - krytyczka i historyczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Projekt współfinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "partnerstwo dla książki" 2019.
„Instynkt idzie, refleksja wędruje” – rozważania na temat Instynktu Sztuki
De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków„Instynkt idzie, refleksja wędruje” - rozważania na temat Instynktu Sztuki – to interdyscyplinarne spotkanie naukowe, podczas którego twardogłowi naukowcy zmierzą się z...krakowskimi artystami. Podczas wieczoru dr. Jerzy Luty tłumacz książki Denisa Duttona „Instynkt Sztuki” i kontynuator jego dzieła, rozmawiać będzie z wykładowcami krakowskich uczelni artystycznych (oraz z publicznością) na temat ewolucyjnych uwarunkowań determinujących nasze postrzeganie piękna. Wystawa prac rzeczonych artystów, oraz muzyczna interludia wrocławskiego zespołu postrockowego Tangram zapewni wszystkim przybyłym na to niezwykłe spotkanie niezapomnianych przeżyć, a multimedialny charakter wydarzenia, ewoluować będzie wraz z nim." Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu ogólnopolskiego " Noc księgarń", współfinansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Architektura jako metafora
Zapraszamy 25 września o godz. 18.00 na spotkanie "Architektura jako metafora". Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Krakowskie księgarnie na medal". W numerze "Architektura/metafora" redakcja Autoportretu przygląda się tym tekstom kultury: filmom, literaturze, fotografii, w których architektura jest nie tylko scenografią, ale pełni także rolę przekaźnika treści dzieła, narzędzia propagandy, symbolizuje utopijne albo dystopijne idee, jest metaforą ludzkiego losu, reprezentacją kontekstu społecznego albo politycznego, odbiciem ducha czasów, przestrzennym zapisem procesów historycznych. 25 września o godz. 18.00 w księgarni De Revolutionibus Dorota Jędruch opowie o obrazie bloków w popularnych serialach w PRL Prowadzenie: Marta Karpińska Dorota Jędruch - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obroniła doktorat, którego tematem były trzy modele społecznej architektury francuskiej w XX wieku reprezentowane przez Le Corbusiera, Émile’a Aillauda i Ricardo Bofilla. Pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Kuratorka wystaw. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. Marta Karpińska - sekretarz redakcji kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Kuratorka wystaw architektonicznych, autorka i redaktorka publikacji na temat architektury nowoczesnej i współczesnej. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. "Wydarzenie jest częścią projektu Fundacja Miasto Literatury " Krakowskie księgarnie na medal" dofinansowanego ze środków Miasta Kraków".