Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki "Kołakowski i poszukiwanie pewności". Książka stanie się punktem wyjścia do rozmowy Huberta Czyżewskiego i Wojciecha Bonowicza. Spotkanie poprowadzi Michał Jędrzejek. Myśląc o Kołakowskim można pokusić się o stwierdzenie, że w pewnym sensie trudno o postać w najnowszej historii filozofii, która byłaby tak wybiórczo rozumiana i tak naprawdę nieznana, a jednocześnie tak niezwykła. Różnorodność zainteresowań intelektualnych Kołakowskiego i głębia jego analizy sprawiają, że jego dorobek to zwierciadło niemal całych dziejów myśli zachodniej w XX wieku.
Fundacja Wisławy Szymborskiej, Wrocławski Dom Literatury i Księgarnia De Revolutionibus zapraszają na spotkanie z Iloną Witkowską. Ilona Witkowska przebywa w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie w ramach projektu Rezydencje u Szymborskiej realizowanego przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Ilona Witkowska – poetka; autorka książek splendida realta (WBPiCAK, 2012), Lucyfer zwycięża (Ha!art, 2017) i gdzie są moje dzieci? (Papier w dole/Katalog press, 2021); współautorka scenariusza do etiudy Jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta w reżyserii Jagody Szelc (Erotica 2022, Netflix, 2020) i jedna z autorek projektu Nieswojość (Warstwy, 2019); mieszka w Sokołowsku. Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, wykładowca akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ.
Zapraszamy na spotkanie autorskie i promocję najnowszej książki znanego i cenionego w Europie reżysera i dramaturga - Alejandro Radawskiego. "Wyjedź, wróć i wyjedź" jest sztuką teatralną, która obnaża życie czwórki bohaterów wraz z ich słabościami. Pokazuje ich przeżycia w dobie kryzysu. Bohaterowie próbują przetrwać, robiąc to, co niemożliwe. Widzimy jak migrują, jak próbują uciec z kryzysu, a ten, niczym postać z horroru, podąża za nimi dokądkolwiek się udają. Sztuka momentami mocna, dramatyczna, ale i absurdalna. Sztuka napisana dzięki stypendium teatralnemu MAEC (Ministerstwo Spraw Zewnętrznych i Kooperacji) AECID – Hiszpańska Agencja ds. Współpracy Międzynarodowej dla Rozwoju 2013 Hiszpańska Akademia Królewska. Alejandro Radawski jest jednym z najważniejszych polskich reżyserów i dramaturgów w Argentynie. Tworzy też w Polsce, Francji, Włoszech, Finlandii i Estonii. W Polsce wyreżyserował swoją sztukę "Dom Bernardy A" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Spektakl odniósł duży sukces, wypełniając widownię po brzegi przez dwa lata jej wystawiania. W tym roku Radawski dostał wyróżnienie zespołowe za "Ferdydurke" podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Będzie możliwość zakupu książki z autografem. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Gaczyńska.
Rozmowa o „Gościu” Ariane Koch z udziałem Dobrosława Kota i Jerzego Franczaka. Zapraszamy na Bracką! Wydarzenie będzie transmitowane. * W przestrzeń, w którą wkracza, gość wnosi zawsze element inności. Czasem zjawia się na krótko, by ruszyć w dalszą drogę, czasem na przemian przychodzi i odchodzi, czasem już zostaje, przestając być, kim był, czyli gościem właśnie. Zdarza się, że wizyta tego radykalnego innego, szczególnie jeśli się przedłuża, burzy dobre samopoczucie i światopogląd gospodarza, często wzbudzając w nim wrogość, niechęć i władczość ukryte pod maską empatii. Kiedy więc do przepastnego domu bohaterki tej powieści wprowadza się nowy lokator, niemal natychmiast w ruch zostaje wprawiona dialektyka gościnności zagarniająca kolejne przestrzenie życia i przestrzenie tekstu. Kto tu się komu narzuca, kto na kim wywiera presję, kto czegoś wymaga, a kto się podporządkowuje? Ariane Koch, laureatka Szwajcarskiej Nagrody Literackiej, w swojej oszczędnej, wycyzelowanej prozie przetłumaczonej przez Zofię Sucharską opowiada historię pewnej nieistotnej z pozoru znajomości – tajemniczej narratorki i anonimowego przybysza. Kameralna scenografia tego spotkania służy jej jednak za arenę namysłu nad najbardziej palącymi problemami współczesnych społeczeństw Zachodu: nad integracją i asymilacją, nad migracją i tolerancją, wreszcie – nad przyszłością kultury, która występuje przeciw samej sobie, zamiast szansy widząc w innym zagrożenie.
Zapraszamy na spotkanie z cyklu Seryjni poeci, które poświęcone będzie poezji i postaci Juliana Przybosia oraz książce „Świat się wiecznie zaczyna. Antologia Juliana Przybosia” (Wydawnictwo WBPiCAK). Gościnią De Revolutionibus będzie pomysłodawczyni i redaktorka tomu Uta Przyboś. „Antologię wierszy Juliana Przybosia stworzyło ponad pięćdziesięcioro poetek i poetów z całej Polski. Wybranym przez nich utworom towarzyszą, niekiedy bardzo osobiste, ciekawe komentarze. Powstała książka, która nie tylko przedstawia wiersze jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, ale może też zaciekawić różnorodnością wypowiedzi i sposobów myślenia o poezji współczesnych autorów.” (Uta Przyboś) Spotkanie poprowadzi krytyk literacki i redaktor magazynu „Kontent” Łukasz Kraj. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.