Nauka na Żywo: Polska Szkoła Matematyczna

Zapraszamy na wykład "Polska Szkoła Matematyczna – spojrzenie po stu latach" dr Zdzisława Pogody Sto lat temu w Krakowie zostało powołane do życia Polskie Towarzystwo Matematyczne. Jednocześnie w okresie międzywojennym pojawiło się zjawisko określone terminem Polska Szkoła Matematyczna, z którą kojarzono przede wszystkim ośrodek lwowski i warszawski. 🎲 Jak to się stało, że idea Towarzystwa zrodziła się w mieście nie zawsze kojarzonym z Polską Szkołą Matematyczną? 🎲 Czym była (a może jest?) ta Szkoła? 🎲 Jakie problemy były w głównym nurcie jej zainteresowań? 🎲 Czy obecnie możemy mówić o podobnym zjawisku? Podczas wykładu dr. Zdzisław Pogoda opowie zarówno o najpiękniejszym okresie historii polskiej matematyki, jak i jej współczesnym dziedzictwie. Dr Zdzisław Pogoda pracuje w Zakładzie Historii Matematyki Instytutu Matematyki UJ. Autor wielu książek, artykułów i wystąpień publicznych popularyzujących matematykę. "Nauka na żywo" – zadanie finansowane w ramach umowy 761/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Krakowskie spotkanie z Pawłem Pieniążkiem

Lata toczącej się wojny dotknęły niemal każdą syryjską rodzinę. Młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni stracili zdrowie, pochowali bliskich, a ich domy obróciły się w pył. Trudno im zapomnieć o przelanej krwi. Paweł Pieniążek, doświadczony dziennikarz i korespondent wojenny, w swojej książce "Po kalifacie" opisuje rozczarowanie „syryjską wiosną”. Pokazuje, jak szybko można skruszyć stabilność codzienności i jak trudno jest podnieść się po latach wojny i prześladowań. Zapraszamy na spotkanie z autorem. Rozmowę poprowadzi Anna Wilczyńska (islamistablog.pl). Wstęp wolny. Więcej informacji o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/po-kalifacie

Pisarz i piszący. „Kronika Niedzielna” Sándora Máraiego

Pisarz i piszący. Rozmowa z okazji premiery zbioru felietonów "Kronika Niedzielna" Sándora Máraiego Rozmawiać będą: Irena Makarewicz i Teresa Worowska oraz prowadzący spotkanie Łukasz Wojtusik Czy istnieją różnice między pisarzem a felietonistą? Czy inaczej mówi Márai w prozie, a inaczej w "Dzienniku"? Jaki może mieć stosunek do realiów pisarz, a jaki intelektualista, kronikarz? Jakie ma zadania i obowiązki wobec rzeczywistości jako człowiek, a jakie jako intelektualista? Goście i uczestnicy rozmowy poszukają odpowiedzi na te i inne pytania na podstawie "Dziennika" oraz świeżo wydanej "Kroniki Niedzielnej". Wydarzenie towarzyszące Conrad Festival 2019

Witamy w centrum Europy . „Nie zdążę”–spotkanie premierowe

Gdyby Maria Antonina żyła w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku, doradziłaby: „Nie mają transportu publicznego? Niech jeżdżą samochodami”. Spotkanie premierowe wokół książki "Nie zdążę" reporterki i dziennikarki Olgi Gitkiewicz, autorki głośnej, nominowanej do literackiej Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego książki "Nie hańbi" o polskim rynku pracy. Tym razem porozmawiamy o jednym z rzadziej jak dotąd komentowanych aspektów rzeczywistości potransformacyjnej Polski - o kryzysie transportu publicznego, dotykającym w sposób szczególny prowincję. Jak to się stało, że 13 milionów mieszkańców kraju w centrum Europy ma wszędzie daleko? Spotkanie poprowadzi Bartosz Sadulski - poeta i dziennikarz. W tym roku ukazał się trzeci tom jego wierszy "mniej niż jedno zwierzę". Stały współpracownik portalu Dwutygodnik.com, sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”, tegoroczny stypendysta programu "Młoda Polska". Mieszka w Nowej Hucie. Wydarzenie realizowane w ramach projektu objętego programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Partnerstwo dla książki”. Wydarzenie w ramach pasma wydarzeń "Conrad w księgarniach 2019". Serdecznie zachęcamy do licznej obecności.

Od Herezji do Nauki – Karol Jałochowski o Science Buntownikach

Już w październiku nakładem wydawnictwa COPERNICUS CENTER PRESS ukaże się książka Karola Jałochowskiego pt. "Heretycy, Buntownicy, Wizjonerzy - 22 podróże z największymi umysłami naszych czasów" będąca zapisem rozmów Karola Jałochowskiego z najwybitniejszymi (nierzadko także najbardziej frapującymi) współczesnymi uczonymi. Są wśród nich odkrywcy struktury DNA, konstruktorzy bomby atomowej, kosmologowie i kryptolodzy kwantowi. Rozmowy dotyczą kluczowych, najistotniejszych pytań związanych z naszą obecnością we Wszechświecie. Nobliści, laureaci prestiżowych nagród, ale także niezależni uczeni młodego i starszego pokolenia rozmawiają o wolnej woli, świadomości, przypadkowości, o początkach Kosmosu i jego kresie, a także o wyginających umysł paradoksach. Lista rozmówców Karola Jałochowskiego, wybitnego dziennikarza naukowego publikującego na łamach tygodnika POLITYKA, przyprawi o zawrót głowy każdego miłośnika nauki. Są to: Anthony Leggett, Artur Ekert, Avi Wigderson, Charles H Bennett, Daniel C. Dennett, David Deutsch, David Krakauer, David Wineland, Frank Wilczek, Freeman Dyson, Geoffrey West, Gregory Chaitin i Virginia Maria, James D. Watson, John Polkinghorne, Julian Barbour, Lee Smolin, Paul Davies, Paul Steinhardt, Seth Lloyd, Stuart Kauffman, Susan Blackmore, Vlatko Vedral. Podczas spotkania z czytelnikami, autor odsłoni kulisty powstawania tych pasjonujących wywiadów, a także zaprezentuje unikatowe filmy obrazujące ten proces. Książka do nabycia w sieci w księgarni Derevolutionibus Books & Cafe oraz na stronie wydawnictwa: https://bit.ly/2KBViFQ Karol Jałochowski jest dziennikarzem POLITYKI, autorem serii dokumentalnej Pionierzy, poświęconej wybitnym myślicielom epoki. W tygodniku zadebiutował w 2000 r. Pisze, a od kilku lat także realizuje materiały filmowe, o pograniczach nauk ścisłych, kultury, filozofii. Wcześniej był redaktorem prowadzącym portalu Polskiego Radia (2001-2006), współpracował z miesięcznikiem "Świat Nauki". Stypendysta Centre for Quantum Technologies, National University of Singapore (2012-2014). Laureat nagrody Grand Press (2015) za film i reportaż poświęcony Royowi Glauberowi (w 2011 roku był także nominowany za reportaż o Julianie Barbourze). Fizyk z wykształcenia.

Spotkanie z Maciejem Robertem – Seryjni poeci w Krakowie

Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Robertem wokół jego najnowszej książki "Superorganizm" (WBPICAK, Poznań 2019). Z poetą rozmawiać będzie Paulina Małochleb.   Maciej Robert w "Superorganizmie" powraca do dykcji znanej z "Collegium Anatomicum" i "Księgi meldunkowej". W krótkich i z pozoru prostych utworach opowiada historie pełne znaczeń. Nowym i ważnym tematem tej poezji, który autor przerabia w nieoczywisty sposób, jest ojcostwo. Maciej Robert - łodzianin, rocznik 1977. Opublikował sześć książek poetyckich i jedną eseistyczną. Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Paulina Małochleb - krytyczka literatury. Sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Autorka książki „Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej w perspektywie pamięci kulturowej”. Pisze dla "Fa-artu", "Nowych Książek", "Odry", „Polonistyki”, „Polityki”, "Twórczości", "Znaku". Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów 2014 i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2017. Prowadzi blog ksiazkinaostro.pl.

Największa wolność myśli. W stronę podmiotów nieludzkich

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Największa wolność myśli! Rozmawiamy o książkach, które eksperymentują z wyobraźnią, językiem i formą literacką. Fantazjują i wierzą w cudowność. Zaglądają pod podszewkę codzienności i w głąb jaźni. A przede wszystkim nie boją się burzyć czytelniczych konwencji i przyzwyczajeń. Spotkanie z Łukaszem Zawadą będzie okazją do rozmowy na temat roli wyobraźni w światach wirtualnych i alternatywnych rzeczywistościach. Na ile możemy czuć się podmiotami twórczymi, a na ile to byty nieludzkie kształtują nasz los? Czy sztuczna inteligencja osiągnie taką autonomię, by całkowicie uniezależnić się od człowieka? I jak do tego ma się literatura? Czy jesteśmy w stanie tworzyć bez oglądania się na inne teksty przebiegające przez rozbudowane wieloświaty? Rozmowę z Łukaszem Zawadą, autorem głośnego debiutu prozatorskiego "Fragmenty dziennika SI", w którym rozważa te i inne problemy, poprowadzi Malwina Mus. Łukasz Zawada - prozaik i wydawca, za "Fragmenty dziennika SI" (2018) nominowany m.in. do "Paszportu Polityki", Nagrody im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Conrada. W swojej twórczości łączy fikcję literacką z paradygmatem naukowym i popkulturą. Malwina Mus - krytyczka literacka i literaturoznawczyni, autorka monografii "Marcin Świetlicki - artysta multimedialny" (2019), redaktorka "Nowej Dekady Krakowskiej" Spotkanie w ramach cyklu surrealizm/wyobrażenia, Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu Krakowskie Księgarnie na Medal, współfinansowane z budżetu Miasta Kraków.

Między literaturą i psychoanalizą.O traceniu, myśleniu i śnieniu

Oficyna Ingenium oraz księgarnia De Revolutionibus zapraszają na promocję książki "Między literaturą i psychoanalizą. O traceniu, myśleniu i śnieniu" oraz spotkanie z autorem, Benjaminem H. Ogdenem. Benajmin H. Ogden w swojej książce analizuje dzieła takich autorów jak J. M. Coetzee, Flannery O’Connor, Vladimir Nabokov, Fiodor Dostojewski, Tarjei Vesaas, odkrywając i omawiając tajemnice, które literaturze zapewniają niezwykłą moc. Następnie autor odwołuje się do tych tajemnic, gdy wprowadza do refleksji nad powieściami i wierszami psychoanalityczne rozumienie zjawisk myślenia i śnienia oraz przeżywania utrat. Między literaturą i psychoanalizą jawi się jako ilustracja badanego obszaru – w przestrzeni lokującej się pomiędzy dwiema dziedzinami autor wypracowuje nową formę psychoanalitycznej krytyki literackiej. Nawiązuje do zagadnień psychoanalitycznych i odwołuje się do psychoanalitycznej wrażliwości, niemniej ogranicza korzystanie z terminologii i koncepcji teoretycznych tej dyscypliny. W efekcie powstała książka napisana językiem niezwykle przystępnym, a rozważania w niej zawarte zainteresują zarówno psychoterapeutów psychoanalitycznych i psychoanalityków, krytyków literackich, jak i wszystkich miłośników literatury. Benjamin H. Ogden – adiunkt literatury i nauk humanistycznych w Stevens Institute of Technology w Nowym Jorku. Obszar jego zainteresowań badawczych obejmuje literaturę piękną XX wieku, literaturę światową, psychoanalizę i sztukę pisarską. Wspólnie z Thomasem H. Ogdenem napisał książkę The Analyst’s Ear and the Critic’s Eye: Rethinking Psychoanalysis and Literature. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą e-mailową rezerwację pod adresem info@ofingenium.pl Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Partnerstwo dla książki".

spotkanie z Marią Fredro-Boniecką i ks. Adamem Bonieckim

Maria Fredro-Boniecka, dzięki rozmowom ze stryjem księdzem Adamem Bonieckim, ojcem Tadeuszem, zapiskom krewnych oraz wspomnieniom z dzieciństwa, w swojej książce "Za kryształową szybą", odtwarza barwne, choć często bolesne losy swojej rodziny. Jej książka to również uniwersalna opowieść o losach polskich ziemian i o sile więzów, które wytrzymują nawet najcięższą próbę. Z Marią Fredro-Boniecką oraz ks. Adamem Bonieckim o losach ich rodziny porozmawia Łukasz Wojtusik. Wstęp wolny. Więcej informacji o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/za-

Historia według Braudela

Fernand Braudel (1902-1985) to jeden z wpływowych francuskich historyków nowożytnych, przedstawiciel szkoły Annales, która postulowała odejście od klasycznej historii politycznej na rzecz historii społecznej czy gospodarczej. Efektem takiego podejścia były liczne prace naukowe. Niedawno nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w tzw. ceramowskiej serii ukazało się wznowienie klasycznego trzytomowego dzieła "Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm. XV-XVIII wiek" (Przeł. Maria Ochab, Piotr Graff). To wydarzenie będzie pretekstem do rozmowy o znaczeniu dzieła Braudela i wpływie jego refleksji także na polską historiografię. Z prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Barbarą Klich-Kluczewską, badaczką powojennego społeczeństwa w ujęciu kulturowym i komparatystycznym, w szczególności historią rodziny i życia prywatnego, rozmawiać będzie Marcin Wilk. Wydarzenie współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu 'Partnerstwo dla książki". Spotkanie będzie transmitowane na żywo. Zapraszamy.