Opisać człowieka – o roli biografii w literaturze

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Wydana w ubiegłym roku "Sendlerowa" Anny Bikont to książka ważna pod wieloma względami. Nie tylko dlatego, że pokazuje zagmatwaną opowieść o Irenie Sendlerowej ale również z tego względu, że stanowi doskonały pretekst do rozmowy na temat pisania o życiu, o zbliżaniu się i oddalaniu, o rozpaczach i radościach portretowania, o ożywianiu pamięci, a wreszcie i o literaturze. Zatem jak przygotować się do takiej pracy? Co stanowi największe wyzwanie? Na co uważać? I najważniejsze, czy istnieje dekalog biografa? Zapraszamy na rozmowę z Anną Bikont. Prowadzenie Marcin Wilk. Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. "Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej"(1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz "Lawina i kamienie". "Pisarze wobec komunizmu" (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę "My z Jedwabnego", za którą otrzymała nagrodę historyczną „Polityki” oraz Europejską Nagrodę Książkową. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. W 2017 roku wydała biografię "Sendlerowa. W ukryciu", za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Poznańską Nagrodę Literacką, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także została nominowana do Nagrody Literackiej Nike i znalazła się w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Marcin Wilk - dziennikarz, krytyk literacki, publicysta. Z wykształcenia polonista. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”. Przełożył na język polski "Równość" Stuarta White'a. Opublikował tom wywiadów z pisarzami "W biegu... Książka podróżna" (2010) oraz "Tyle słońca. Anna Jantar" (2015), książkowy portret gwiazdy estrady polskiej lat 70. XX wieku.Prowadzi blog www.wyliczanka.eu. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "czas literatury" w ramach projektu Krakowskie Księgarnie na Medal.

Czas we Wszechświecie: fizyka, filozofia i… literaturoznawstwo, Łukasz Lamża

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Pytanie o naturę czasu to klasyka filozofii. Od czasu powstania kosmologii fizycznej, czyli naukowego badania Kosmosu, pojawiło się parę dodatkowych pytań i kilka ciekawych odpowiedzi. Na wykładzie omówię kilka najważniejszych właściwości czasu, przede wszystkim: niemożliwość jego zadowalającego zdefiniowania; jego odwracalność w małej skali i nieodwracalność w dużej skali; ślady jego istnienia w Kosmosie. Inaczej mówiąc, spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: Czy jeden metr różni się tak naprawdę istotnie od jednej sekundy? Dlaczego pół sekundy nagrania z turnieju bilardowego można puścić od tyłu i nikt się nie zorientuje, ale pół minuty już nie? Po czym poznać, że czas jest dla Wszechświata czymś więcej niż tylko parametrem porządkującym, a przeszłość znacząco różni się od przyszłości? Łukasz Lamża - filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”. Autor książek, m.in.: „Przekrój przez Wszechświat” (CC Press, 2014), „Wszechświat krok po kroku” (CC Press, 2017). Strona publiczna: http://facebook.com/co.robi.lukasz.lamza. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Astronomia wielonośnikowa. Nowi gwiezdni posłańcy

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy z cyklu "Granice Nauki: Nauka na żywo". Tym razem dr hab. Sebastian Szybka opowie o astronomii wielonośnikowej.

W poszukiwaniu utraconego czasu – rozmowa z Krystyną Rodowską

„Dlaczego nowy przekład? Każde pokolenie odbiorców wielkiej literatury ma prawo do odczytywania, interpretowania jej na nowo. Dzieło wybitnego pisarza ma prawo uzyskać drugie, i kolejne życie” pisze Krystyna Rodowska o swoim tłumaczeniu „W stronę Swanna” Marcela Prousta, pierwszego tomu powieściowego cyklu „W poszukiwaniu utraconego czasu”. Właśnie „utraconego”, już nie „straconego”, jak u pierwszego tłumacza Tadeusza Boya-Żeleńskiego; o tym, co się w nowym przekładzie zyskuje, a co traci, dlaczego jedna litera robi różnicę i jak się ponownie stawia w polszczyźnie „katedrę ze słów i masywów narracyjnych” z wybitną tłumaczką między innymi Borgesa, Paza, Nerudy, Lorki i Eluarda oraz poetką i krytyczką literacką porozmawia Bartosz Sadulski.

Adaptacje: Jakub Żulczyk i „Ślepnąc od świateł”

Nowa kategoria adaptacji to już nie filmy czy spektakle lepsze lub gorsze od książek, ale seriale równie świetne, jak powieści na bazie których powstają. Długo czekaliśmy na polskie telewizyjne dzieło, które wytrzyma porównania z adaptacjami takimi jak „Człowiek z wysokiego zamku” czy serialami na podstawie prozy Margaret Atwood. Dilerska epopeja Jakuba Żulczyka została z sukcesem przeniesiona na ekran przez reżysera Krzysztofa Skoniecznego, autora „Hardkor Disko”, przy scenopisarskim udziale pisarza. I właśnie z Jakubem Żulczykiem porozmawiamy o tym, jak na potrzeby HBO adaptował swój własny tekst, czym pisanie scenariusza różni się od pisania powieści, jak serial podarowuje drugie życie książce, ale powspominamy też inne adaptacje, w tym tych zrealizowane przez zmarłego w tym roku Piotra Szulkina. „Prawa do tej książki były sprzedane jeszcze zanim ją ukończyłem, więc dosłownie skończyłem ją pisać w piątek, a w poniedziałek już z Krzyśkiem zaczęliśmy pisać scenariusz. Kiedy masz perspektywę, że z twojej książki będzie serial dla HBO, kiedy samemu robisz w serialach i jarasz się nimi, to raczej nie czujesz zmęczenia, tylko jesteś super podekscytowany.” Jakub Żulczyk w rozmowie w portalem wp.pl Jakub Żulczyk (1983) – pisarz, scenarzysta, felietonista. Zadebiutował w 2006 roku w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża książką „Zrób mi jakąś krzywdę”. Autor powieści: „Radio Armageddon” (2008; przeniesiona na deski Teatru Współczesnego we Wrocławiu w 2014), „Instytut ”(2010) i „Ślepnąc od świateł” (2014; nominowana do Paszportów Polityki i do Gwarancji Kultury) oraz dwóch części cyklu „Zmorojewo”. W 2017 ukazało się „Wzgórze psów”. Współtwórca popularnego serialu „Belfer”. Razem z Krzysztofem Skoniecznym napisał sześcioodcinkowy miniserial dla telewizji HBO na podstawie swojej powieści „Ślepnąc od świateł”. Publikował m.in. w: „Polityce”, „Dzienniku”, „Wprost” i „Playboyu”. Spotkanie poprowadzi Bartosz Sadulski Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Krakowskie Księgarnie na Medal" dofinansowane z Gminy Miejskiej Kraków. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo. Ilość miejsc ograniczona.

KONTENT x Premiera #7 x Przejścia 1.0

Nowy, już siódmy, numer KONTENTu będzie miał ​swoją mikołajkową​ premierę 8 grudnia o godzinie 17:00 w niezastąpionym DeRevolutionibus Books&Cafe. Prezentem od redakcji będzie zupełnie nowa forma prezentacji numeru! Tym razem zdecydowaliśmy się na ​mały eksperyment​, który, mamy nadzieję, okaże się dla nas wszystkch niezwykle interesujący! Przed Wami PRZEJŚCIA od krytyki do poezji, od poezji do swobodnej rozmowy, od STYKÓW do PRZEJŚĆ. Początkowo damy głos krytyczkom i krytykom. Ich zadaniem będzie interpretacyjna prezentacja wierszy, które komentowały i komentowali na łamach numeru, prezentacja bardzo specyficzna - z pominięciem nazwisk poetek i poetów. Po każdym z “omówień w ciemno” nastąpi wielkie odkrycie autorek i autorów - czytanie zestawów skomentowanych wcześniej wierszy. Następnie czas dla publiczności na zadanie pytań, które pojawiły się w trakcie prezentacji, a później - cóż by innego - kolejne PRZEJŚCIE! Czekamy na Was 8 grudnia! redakcja Kwartalnika Literackiego KONTENT Po premierze zachęcamy do wspólnego świętowania w Klubie RE. Będzie można podyskutować z autorkami i autorami, krytyczkami i krytykami w mniej formalnych warunkach, przewidujemy też, tradycyjnego już, Open Mic’a. Wydarzenie odbędzie się dzięki współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wykład: Wyobraźnia prawnicza

Zapraszamy na wykład Profesora Bartosza Brożka pt. "Wyobraźnia Prawnicza" Jeden ze znanych amerykańskich prawników, Thomas Reid Powell, miał powiedzieć: „Jeśli myślisz, że potrafisz myśleć o rzeczy nierozerwalnie związanej z inną rzeczą, nie myśląc o tej drugiej rzeczy, to masz umysł prawniczy.“ Prawnik lubuje się w abstrakcyjnych rozumowaniach, niemających wiele wspólnego ze sposobem, w jaki „przeciętny Kowalski“ myśli o świecie. Oddaje się z lubością konstruowaniu złożonych teorii i stosuje wyrafinowane wnioskowania logiczne, jakby był całkiem wyzuty z wyobraźni. Czy rzeczywiście prawnik nie potrzebuje wyobraźni? Czy podróże w fikcyjne światy nie licują z powagą sędziowską? Może rację ma nie Powell, a Giambattista Vico, który pisał: „Całe starożytne prawo rzymskie było siermiężnym poematem, deklamowanym przez Rzymian na miejskich placach, a starożytna jurysprudencja była surową poezją.“ Wyobraźnia, metafora, fikcja - być może to one są najważniejszymi narzędziami w przyborniku myślowym adeptów prawa. Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016-2019"

Luxtorpedą w nowoczesność: Borowik, Jarząbek, Woynarowski

Zapraszamy na spotkanie z autorami tekstów najnowszego numeru Autoportretu (Nr 3/2018 „Narracje architektury dwudziestolecia”): Anetą Borowik, Marcinem Jarząbkiem i Jakubem Woynarowskim. Porozmawiamy o znaczeniu nowoczesności w dwudziestoleciu międzywojennemu w kontekście śląskiego modernizmu, mitologii przedwojennego kolejnictwa oraz Stalowej Woli i Centralnego Okręgu Przemysłowego – największej po Gdyni inwestycji II RP. Więcej informacji o numerze Autoportretu: https://bit.ly/2QhmOxp Spotkanie poprowadzi Dorota Jędruch. ANETA BOROWIK – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce (2008). Pełniła funkcję ekspercką w ramach współpracy ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem w Katowicach, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Regionalnym Instytutem Dziedzictwa w Katowicach oraz Komitetem nagrody Europa Nostra. Prowadzi działalność w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego Członkini Komisji Historycznej Polskiej Akademii Nauk Oddział w Katowicach, Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Autorka kilkudziesięciu publikacji w tym dwóch książek oraz kilkudziesięciu artykułów i rozdziałów w monografiach naukowych. Obecnie pracuje na stanowisku Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. MARCIN JARZĄBEK – pracuje w Zakładzie Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ, napisał książkę Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego (Kraków 2017), jest też współautorem Dziejów kolei w Polsce (Rybnik 2012). Prócz kolei zajmuje się historią społeczną i kulturową 2 poł XIX w. i 1 poł. XX w., a w szczególności I wojną światową oraz jej weteranami i pamięcią o niej. DOROTA JĘDRUCH – wykładowczyni historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się architekturą nowoczesną (szczególnie w jej aspekcie społecznym) i sztuką współczesną; autorka pracy doktorskiej na temat trzech modeli społecznej architektury francuskiej w XX w. reprezentowanych przez Le Corbusiera, Émile’a Aillauda i Ricarda Bofilla. Kuratorka wystaw. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. JAKUB WOYNAROWSKI – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Grafik, twórca komiksów, artbooków, filmów, instalacji. Inicjator działań site-specific w przestrzeni publicznej. Niezależny kurator; współtwórca projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Laureat Paszportu Polityki (2014).

Nauka na żywo: Impulsy i szczypce, czyli Nobel z fizyki 2018

Zapraszamy serdecznie na kolejną odsłonę cyklu Nauka Na Żywo! Tym razem omówimy osiągnięcia tegorocznych laureatów nagrody Nobla z fizyki. W tym roku Komitet Noblowski docenił naukowców, którzy dostarczyli bardzo użytecznych narzędzi... innym naukowcom. Wykład przedstawi krótko idee i zjawiska wykorzystywane w pęsecie optycznej (nazywanej też szczypcami optycznymi) i przy wzmacnianiu impulsów laserowych do bardzo dużych energii. Opowie także o ostatnich postępach w tych dziedzinach, w szczególności osiągniętych w polskich zespołach badawczych. Piotr Wasylczyk jest adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Research Associate in Biomedical Engineering na University College London. Interesuje się (mikro)robotami, m.in. stosowanymi w operacjach okulistycznych, optyką, fizyką laserów i skuteczną komunikacją w nauce i poza nią. "Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Trzy światy, jedna Polska. Kraków, Poznań, Warszawa

„Trzy światy, jedna Polska. Kraków, Poznań i Warszawa u progu Niepodległej.” Debata historyków. Dwaj wybitni znawcy dziejów Polski czasu niewoli narodowej i dwudziestolecia międzywojennego, profesorowie Waldemar Łazuga z Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Poznaniu i Andrzej Chwalba z Uniwersytet Jagielloński w Krakowie będą rozmawiać o różnicach w mentalności Polaków pochodzących z różnych państw zaborczych. Co dzieliło Polaków z trzech dzielnic? Jak udało się pokonać dzielące ich różnice? Co z tych różnic pozostało w mentalności współczesnego Polaka? Te i inne pytania zada uczestnikom debaty dr Paweł Stachowiak z Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu i Klub Tygodnika Powszechnego w Poznaniu w czwartek, 13 grudnia o godz. 19 w De Revolutionibus Books & Cafe (ul. Bracka 14, Kraków). Debatę wspólnie organizują Kluby „TP” z Krakowa i Poznania wraz z „Tygodnikiem Powszechnym” i Fundacją Tygodnika Powszechnego oraz De Revolutionibus Books&Cafe. Bezpośrednią motywacją do zorganizowania spotkania był dodatek do Tygodnik Powszechny wydany przy okazji stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Debata towarzyszy uroczystości wręczenia dorocznej nagrody imienia profesorów Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego, które odbędzie się następnego dnia.