Historie Osobiste – rozmowa z Mikołajem Grynbergiem

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

„Wybuchła pandemia, wokół działy się straszne rzeczy, a ja siedziałem w swoim pokoju i codziennie po południu rozmawiałem o tekstach, które swoją genezę miały w osobistych historiach. Niesłychane doświadczenie, towarzyszyć komuś w pisaniu” mówi gość spotkania Mikołaj Grynberg, z którym rozmowę prowadzić będzie Marcin Wilk. Mikołaj Grynberg prowadzi dla Fundacji Miasto Literatury warsztaty pisania „Historii osobistych” od 2018 roku. W roku pandemii bardzo intensywnie, dla kilku grup jednocześnie. W warsztatach wzięło udział ponad 100 osób, z których część już pisze swoje książki. Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów "Dużo kobiet", "Auschwitz – co ja tu robię" (2010) oraz zbiór portretów "Ocaleni z XX wieku" (2012). Wydał zbiór rozmów z przedstawicielami drugiego pokolenia Ocalałych "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014), tom opowiadań "Rejwach" (2016) o życiu Żydów we współczesnej Polsce, za który nominowany był do Nagrody Nike, zbiór rozmów z emigrantami Marca 1968 "Księga wyjścia" (2018) oraz zbiór opowiadań (2020). Marcin Wilk (ur. 1978) jest dziennikarzem, pisarzem, redaktorem, krytykiem i blogerem (wyliczanka.eu). Wydał cztery książki: „W biegu … Książka podróżna” (2010) „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” (2015, wyd. II 2020), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Wydarzenie odbywa się w ramach programu Krakowskie Księgarnie na Medal, 6. edycja. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie z Romanem Husarskim/„Kraj niespokojnego poranka”

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Romanem Husarskim, autorem reportażu „Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej”. Rozmowę poprowadzi Maria Mazurek. Spotkanie na żywo w księgarni De Revolutionibus. Transmisja wydarzenia na stronach FB Wydawnictwa Czarne oraz De Revolutionibus Books&Cafe. Liczba miejsc ograniczona. Chęć udziału można zgłaszać pod adresem ksiegarnia@derevolutionibus.pl Wpływy Korei Południowej od dłuższego czasu przenikają do masowej świadomości. Zajadamy się kimchi, słuchamy k-popu, zgłębiamy koreańskie praktyki kosmetyczne i z zapartym tchem oglądamy kolejne oscarowe produkcje. Pod tą maską, którą sami Koreańczycy chcą pokazywać światu, znajdziemy jednak trudną historię i jeszcze trudniejszą współczesność. Roman Husarski porzuca stereotypy i uproszczenia i podróżując po Korei, szuka informacji u źródeł. Opowieści, które słyszy, okazują się dużo ciekawsze niż misternie kreowany wizerunek. To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie. Husarski barwnie opowiada o meandrach koreańskiej polityki, skomplikowanych relacjach z Japonią i Koreą Północną, ale przede wszystkim rozmawia z ludźmi, którzy zmagają się z odpowiedzią na pytanie, czym jest dla nich koreańskość i jak połączyć wieloletnią tradycję ze współczesną moralnością. Z tych opowieści wyłania się wielowymiarowa, niejednoznaczna i niezwykle fascynująca Korea.

Dyskusja: sztuczna inteligencja i demokracja

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Mimo w Polsce nadal raczkującej, ale na Zachodzie już całkiem rozwiniętej, krytycznej debaty oraz ostrzeżeń formułowanych przez takich badaczy jak Arvinda Narayanana i praktyków np. Elona Muska, apetyt decydentów politycznych na zastosowanie sztucznej inteligencji do rozwiązywania poważnych problemów wcale nie maleje. Nakręca go m.in. podaż komercyjnych rozwiązań, które obiecują czasami więcej, niż rzeczywiście potrafią, bazując na naiwności albo cynicznych motywacjach decydentów. W ramach dyskusji przedstawimy znane przykłady zastosowań SI w polityce publicznej, jednocześnie akcentując ograniczenia tej technologii i poważne ryzyka związane z takimi eksperymentami. Dyskusję poprowadzi Wojciech Brzeziński. Zaproszeni goście: Edwin Bendyk, Rita Jordan

Na nowo śmieci – spotkanie z Julią Wizowską

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Zapraszamy na spotkanie z Julią Wizowską, jak sama o sobie mówi babką od śmieci. Julia edukuję za pomocą mediów społecznościowych, warsztatów oraz wykładów jak możemy ograniczać, przerabiać na własną rękę lub segregować odpady, których nie dało się zagospodarować w inny sposób. Podczas spotkania opowie, co dzieje się ze śmieciami po tym, jak wyrzucimy do kosza. O tym jest także książka „Nie śmieci” – wyjątkowa pozycja nie tylko ze względu na treść, ale i formę maksymalnie przyjazną dla środowiska. Książka jest możliwa do zakupienia w księgarni De Revolutionibus. Spotkanie poprowadzi Kinga Dawidowicz. Rozmowa jest częścią projektu "Granice"w ramach którego powstaną trzy bloki tematyczne poświęcone zagadnieniu literatury, społeczeństwa oraz architektury. Granice jako hasło w obrębie literatury zajmuje się wychodzeniem poza utarte schematy. Cel stanowi przyjrzenie się czy i ewentualnie w jaki sposób autorzy obecnie eksperymentują z formą, treścią. Czy i co daje ta zabawa czytelnikom. Czy język współczesnej narracji jest zrozumiały, czy tworzy hermetyczny świat? Na ile debiutujący pisarze mają odwagę zaproponować swój głos, na ile jest to dołączanie do zastanego chóru? Z kolei na ile uznani twórcy wychodzą poza wypracowany schemat? Granice jako hasło społecznych podziałów, konfliktów geopolitycznych; Celem jest przyjrzenie się zagadnieniom kryzysu uchodźczego, protestom na Białorusi, kryzysowi klimatycznemu, rosnącym różnicom, a co za tym idzie granicom światopoglądowym wewnątrz państw europejskich. Granice jako hasło wizualne, estetyczne: poruszenie kwestii związanych z aktualnym stanem projektowania urbanistycznego, wyglądu miast, projektowania pod kątem mieszkańców, świadomego kształtowania przestrzeni. Projekt dofinansowany z budżetu Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Rozmowy wstępne – Igor Jarek

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu "rozmowy wstępne". Naszym gościem będzie Igor Jarek, autor książki Halny wyd. Nisza, książki nominowanej do Paszportu Polityki, oraz nagrody Conrada. Rozmowę poprowadzi Kinga Dawidowicz "Rozmowy wstępne" to spotkania z pisarzami oraz pisarkami, którzy i które konfrontują się z realiami współczesnego świata, boksują z emocjami, nierzadko formułują zdania brutalne, wulgarne lub przerażające ale są jednocześnie językiem obecnego pokolenia 30-sto i 20-sto latków. Spotkania te stanowią próbę odpowiedzi na nieustającą potrzebę definiowania kondycji człowieka. Rozmowy te są odrobinę wywrotowe, psychologiczne, zaczynające się od zapytania „jak się masz?”. Wydarzenie jest częścią projektu Krakowskie Księgarnie na Medal 2021, dofinansowanego z budżetu Miasta Krakowa.

Dyskusja: o uprzedzeniach algorytmów

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

O uprzedzeniach algorytmów Z czego biorą się owe uprzedzenia i kto najczęściej pada ich ofiarą? Czy dopuszczenie do działania „uprzedzonych” algorytmów to błąd czy niedopatrzenie projektującego je człowieka, któremu można zapobiec, czy konieczność, z którą do pewnego stopnia musimy się pogodzić, jeśli chcemy stosować modele statystyczne do analizy i przewidywania „nieregularnych“ ludzkich zachowań? Co, jeśli dopuszczenie do działania „uprzedzonych” algorytmów to wynik (mniej lub bardziej świadomej) decyzji politycznej i kolejne pole, na którym obserwujemy działanie „starych” relacji władzy (np. opresję wymiaru sprawiedliwości wobec wykluczonych mniejszości), przebranych w pozór matematycznej racjonalności? Dyskusję poprowadzi Jakub Gomułka Zaproszeni goście: Wojciech Orliński

Spotkanie z Andrzejem Titkowem

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Spotkanie autorskie z Andrzejem Titkowem Prowadzenie: Marta Perchuć-Burzyńska W listopadzie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej gościmy Andrzeja Titkowa - poetę, reżysera, scenarzystę, producenta i wykładowcę akademickiego. Rezydencja jest wspólnym projektem Fundacji Wisławy Szymborskiej i ERGO Hestii przy współpracy z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii. Podczas rezydencji autor pracuje nad redakcją swojego dziennika zatytułowanego "Z tysiąca i jednej niemocy". Publikacja obejmuje lata 1968-2000. Zapraszamy na spotkanie! Andrzej Titkow - poeta, reżyser, scenarzysta, producent i wykładowca akademicki urodził się w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dyplom oraz tytuł Magistra Sztuki uzyskał w roku 1972. W roku 2016, w PWSF, TV i T obronił pracę doktorską Inteligent niepokorny w kraju realnego socjalizmu w moich filmach dokumentalnych i uzyskał stopień Doktora Sztuki w dziedzinie sztuk filmowych. Jest autorem 80 filmów dokumentalnych, kilku fabularnych filmów telewizyjnych (w tym serialu Układ krążenia), filmu kinowego p.t. Światło odbite oraz reżyserem wielu spektakli teatralnych i telewizyjnych. Jest autorem tomów poetyckich: "Wstęp do nie napisanego poematu" (1976), "Zapisy, zaklęcia" (1996), "Pieśń pod pieśniami"(2016) oraz "Popiół i popiół"(2021).

Rozmowy wstępne – Marcin Kącki

De Revolutionibus Books Bracka 14, Kraków

Miło nam zaprosić państwa na kolejne, trzecie już spotkanie w ramach cyklu spotkań rozmowy wstępne. Naszym gościem będzie Marcin Kącki, autor reportaży prasowych a także publikacji książkowych m.in. : Oświęcim. Czarna Zima wyd. Znak, Białystok. Biała siła czarna pamięć wyd. Czarne, Poznań. Miasto grzechu wyd. Czarne. Na początku roku ukaże się jego najnowsza książka Maestro. Historia milczenia wyd. Czarne. Rozmowy wstępne to spotkania z pisarzami oraz pisarkami, którzy i które konfrontują się z realiami współczesnego świata, boksują z emocjami, formułują zdania brutalne, wulgarne lub przerażające ale są jednocześnie językiem obecnego pokolenia 30-sto i 20-sto latków. Spotkania te stanowią próbę odpowiedzi na nieustającą potrzebę definiowania kondycji człowieka. Spotkanie poprowadzi Kinga Dawidowicz. Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Kraków. Projekt realizowany w ramach programu Krakowskie Księgarnie na Medal.

Spotkanie autorskie Macieja Meleckiego, promocja najnowszych książek: Nigdzie indziej oraz Druzgi.

Zapraszamy na spotkanie autorskie Macieja Meleckiego związane z promocją najnowszych książek: Nigdzie indziej – tom prozy (WBPiCAK, 2021) i Druzgi – tom wierszy (Instytut Mikołowski, 2021). Prowadzenie: Jakub Kornhauser O książkach: Tom Macieja Meleckiego Druzgi w swym zamyśle istotowo stanowi kontynuację tomu poprzedniego Bezgrunt - wydanego w 2019 roku - ewokującego w poetyckich ujęciach konfrontacyjny stan zmierzania się ze śmiercią bliskich osób poprzez eksplorowanie doczesnej znikliwości życia. W tomie obecnym chodzi o ukazanie - podług jak najszerszych zestrojów i dopływów językowych - spiętrzonego procesu "pracy żałoby", rwącego w swej dotkliwości poczucia bezpowrotnej utraty, stygmatyzującej psychiczny oraz mentalny wymiar odbioru wzajemnie przenikających się uwikłań w nachodzące na siebie kwestie, problematyzujące jakiekolwiek objawy narastającego rozpadu i zniszczalności świata zewnętrznego. Każdy wiersz z tego tomu – pomyślany jako swoista matryca klepsydry - stanowi nieustannie zawiązujący się wir semantycznych dopustów, które wyłaniając się z porowatej i mocno szczeliniastej rzeczywistości, powstają na skutek permanentnych kolizji, prędkich przetasowań oraz nagłych kontrplanów: myśli, podglądów, emocji, przywidzeń, powidoków oraz realnych ujęć. Wszystko to składa się, jako budulec, na tytułowe Druzgi -owe resztki pozostałe po katastrofie wszelkich stabilnych miar, zapośredniczonych w zwodniczy sposób w percepcyjnym przepływie, a stanowiących już tylko rozpękane łożyska dla rozwidlonych oznajmień, ujętych w metaforodnym kodzie. Oksymoroniczny charakter języka, generujący paradoksalne prawdy, stanowi klucz do ukrytych - pod atrapicznym wyglądem rzeczy, a także sugerowaną ich kształtem postacią - możliwości innych lub przynajmniej alternatywnych odczytań danych zjawisk czy odczuć. Dzięki takiemu językowemu podejrzeniu będą one uchodziły w warstwie semantycznej za główne elementy niekończącego się labiryntu mnożących się ontologicznych zagadek, stanowiących przeciwciała wobec dyktatu dosłowności - fetyszyzującego dominantę faktu. Krzysztof Siwczyk „Nigdzie Indziej” Macieja Meleckiego to wydawnictwo radykalne, bezkompromisowe, ukonstytuowane wokół niezgody na zastany (czy też narzucany porządek) środowiskowy, polityczny, społeczny, mentalny. W środowiskowej skali zapiski Meleckiego to mini-traktaty o estetycznej stadności, płytkiej mainstreamowej towarzyskości, a w rzeczywistości pogłębionej nieuważności. Język Meleckiego jest ostry i bezkompromisowy, smakuje jak gorzki posmak w ustach tuż po intensywnych wymiotach. Meleckiemu się ulewa, zwłaszcza w tych fragmentach książki, które dotyczą bieżącej rzeczywistości politycznej oraz jej wpływu na wybory części znanego mu środowiska literackiego, łasego na smak przesłodzonych konfitur. Ale też (a może zwłaszcza?) „Nigdzie Indziej” to na wskroś indywidualne rozpoznanie bojem dookolnej nicości. To epitafium dla świata, który powoli odchodzi do lamusa; realności nie przyozdobionej lajkiem, lokowaniem produktu, tagiem i całym tym nadmiarem, który zakłóca nam obcowanie z tekstem i w zamian podsuwa odbiorcy podretuszowany obrazek. „Nigdzie Indziej” to ponadto proza poetycka, sytuacyjne miniatury, filozoficzne dywagacje, krytycznoliterackie omówienia oraz na wskroś niepodległy literacki manifest. Czytam te zapiski i obcuję z żywym słowem, które i owszem, dzieli (co skwapliwie wytkną Meleckiemu środowiskowi beneficjenci), ale dzielić powinno – jak nożem, którym kroi się okolicznościowy tort podczas kolejnej rocznicy obowiązującej strefy komfortu. Piotr Gajda Maciej Melecki – ur. 1969 w Mikołowie. Poeta, prozaik i scenarzysta filmowy, redaktor pisma „Arkadia”, dyrektor Instytutu Mikołowskiego. Autor tomów wierszy: Te sprawy (1995), Niebezpiecznie blisko (1996), Zimni ogrodnicy (1999), Przypadki i odmiany (2001), Bermudzkie historie (2005), Zawsze wszędzie indziej – wybór wierszy 1995-2005 (2008), Przester (2009), Szereg zerwań (2011), Pola toku (2013), Inwersje (2016), Prask (wybór wierszy w języku czeskim, 2017), Bezgrunt (2019), Trasa progu – wybór wierszy 1995-2020 (2020), Druzgi (2021) oraz tomów prozy: Gdzieniegdzie (2017), Nigdzie indziej (2021). Redaktor książki Reszta krwi – wiersze nieznane (1999), zawierającej niepublikowane wiersze Rafała Wojaczka, opracował ponadto: (z Romualdem Cudakiem) Który jest. Rafał Wojaczek w oczach przyjaciół, krytyków i badaczy (2001) oraz (z Konradem Wojtyłą) Rafał Wojaczek Nie te czasy. Utwory nieznane (2016). Mieszka w Mikołowie.